Tracisz włosy? Oto najczęstsze przyczyny ich wypadania!

0
foto: Dan Kosmayer/shutterstock.com

Dlaczego problem wypadania włosów częściej dotyczy mężczyzn, niż kobiet? Co niepokojącego może dziać się w organizmie, kiedy wypadają włosy? Przyczyn tej niechcianej przypadłości jest bardzo wiele. Dobra wiadomość: większość możemy zwalczyć, jeśli tylko wiemy, gdzie leży problem. Wypadanie jest zawsze sygnałem niepokojącym – warto więc przeprowadzić diagnozę stanu zdrowia i kondycji włosów.

1Łysienie androgenowe

To jedna z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Choć może wystąpić również u kobiet, to w 87% przypadków dotyka mężczyzn. Jego przyczyną są hormony męskie zwane androgynami. Testosteron zmienia się we krwi w dihydrotestosteron pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy i powoduje obkurczanie się mieszków włosowych. Włosy wypadają najczęściej począwszy od rozszerzających się zatok czołowych (tworzą się tzw. zakola), a następnie również w okolicach potylicy oraz nad uszami. Prowadzi to do powstania tzw. “korony” na czubku głowy, gdzie z reguły włosy nie wypadają. Nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego jednych łysienia androgenowe dotyka, a innych omija. Przyczyna tkwi bowiem w genach i indywidualnych predyspozycjach każdego człowieka.

2Nieprawidłowe odżywianie lub nagła utrata masy ciała

To częsta przyczyna, której zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę. Nieprawidłowa dieta, zwłaszcza ta uboga w witaminy i minerały, przekłada się na ogólne osłabienie organizmu, co bardzo szybko może objawiać się pogorszeniem kondycji włosów i wzmożonym wypadaniem. Aby włosy były zdrowe i mocne, potrzebują witamin, białek i aminokwasów. Warto więc kontrolować, czy nasza dieta bogata jest w nabiał, ryby, chude mięso, owoce i warzywa oraz rośliny strączkowe.

3Stres i niezdrowy tryb życia

Nadmiar sytuacji stresowych, życie w pośpiechu, brak snu, alkohol itp. to czynniki, które bardzo negatywnie wpływają na cały organizm. Pod wpływem silnego stresu i traumatycznych przeżyć można osiwieć lub stracić włosy w przeciągu zaledwie kilku tygodni – nie jest to mit, choć oczywiście takie sytuacje zdarzają się ekstremalnie rzadko. Dużo częściej jednak zdarza się stopniowa utrata włosów na skutek przewlekłego stresu.

4Nadmiar witaminy A, niedobór białka albo żelaza i innych minerałów

Częstą przyczyną utraty włosów jest niedobór witamin i minerałów, który wynika z niewłaściwej diety. Szkodliwy dla włosów może okazać się zwłaszcza niedobór białka. Jedz więcej mięsa, jaj, nabiału oraz chudych ryb. Wartościowe są także orzechy, nasiona, produkty zbożowe i pełnoziarniste. Problem może również tkwić w niedoborach żelaza. Produkty bogate w żelazo to między innymi podroby (nerki, wątróbka), buraki, dynia, brokuły i rośliny strączkowe. W organizmie równie szkodliwy jak niedobór może okazać się nadmiar niektórych substancji – np. zbyt duża ilość witaminy A osłabia mieszki włosowe.

5Problemy zdrowotne i choroby skórne

Choroba to oczywiście bardzo szerokie pojęcie – utrata włosów może być związana z chorobami skórnymi (np. zapalenie mieszków włosowych), somatycznymi, a nawet psychicznymi! Wypadanie włosów może być także dalszym następstwm osłabienia całego organizmu lub przyjmowania silnych leków. Do popularnych chorób związanych z utratą włosów należą: łysienie plackowate, toczeń oraz trichotilomania – zaburzenie psychiczne, w którym chory wyrywa swoje włosy (najczęściej nieświadomie). Jeśli chodzi o choroby skóry głowy, zaliczają się do nich między innymi: grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, a także łupież. Bywają one powodem nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak świąd i pieczenie skóry głowy. Osłabienie jej kondycji prowadzi w konsekwencji do utraty włosów. Niektórych chorób nie jesteś w stanie zdiagnozować samodzielnie: koniecznie udaj się po poradę do specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie.

6Niewłaściwa pielęgnacja i częste zabiegi stylizacyjne

Włosy wymagają traktowania z szacunkiem. Jeśli obchodzimy się z nimi zbyt agresywnie, najprawdopodobniej szybko “odwdzięczą się” nam wypadaniem. Problem forsownej stylizacji dotyczy przeważnie kobiet, ale również panom zdarza się nadużywać suszarki, kosmetyków do włosów itp. Warto również odpowiednio dobrać szampon do codziennej pielęgnacji, tak aby odpowiadał potrzebom naszego typu włosów.

7Farbowanie i niektóre środki chemiczne

Jeśli farbujesz włosy lub na co dzień masz styczność z silnymi, toksycznymi substancjami chemicznymi, być może to one podrażniają skórę głowy i powodują wypadanie. Niestety, chemiczne preparaty, jakich używamy do farbowania i rozjaśniania włosów mogą niszczyć włosy i powodować ich osłabienie. Zbyt częste farbowanie lub rozjaśnianie może prowadzić do utraty włosów.

8Palenie papierosów oraz przyjmowanie niektórych leków

O tym, że palenie szkodzi, nie trzeba chyba nikogo pouczać. Toksyny, jakie przedostają się do naszego organizmu wraz z dymem nikotynowym, mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na kondycję skóry i włosów. Wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym przyjmowania wielu leków. Prawdopodobnych przyczyn należy szukać zwłaszcza pośród preparatów rozrzedzające krew, o wysokiej zawartości witaminy A, do leczenia zapalenia stawów, depresji, chorób serca i nadciśnienia.