Najczęściej spotykane włosowe problemy mężczyzn

0
mężczyzna
foto: Image Point Fr/shutterstock.com

Mogłoby się wydawać, że problemy z włosami dotyczą przede wszystkim kobiet. W końcu panowie nie przykładają aż takiej wagi do swojego wizerunku i często zależy im przede wszystkim na wygodzie. W naszym babskim mniemaniu, zabiegi mężczyzn wokół fryzury kończą się na umyciu włosów i w wyjątkowych przypadkach użyciu żelu lub pasty modelującej. Ale czy tak jest w rzeczywistości?

Faktem jest, że najwygodniejszym rozwiązaniem dla wielu panów jest po prostu ostrzyżenie włosów na krótko. Nie znaczy to jednak, że nie dotyczą ich problemy, z którymi kobiety borykają się na co dzień. Co więcej, wiele z tych problemów jest o wiele bardziej kłopotliwych dla mężczyzn niż dla kobiet – w końcu nie ukryją siwizny pod farbą i nie zakryją przerzedzonych miejsc wymyślną fryzurą.

Jakie są więc najczęściej spotykane włosowe problemy mężczyzn?

1łupież

Przypadłość z którą borykają się często zarówno kobiety jak i mężczyźni, bywa o wiele bardziej kłopotliwa u panów właśnie. Zdarza się, że łupież spowodowany jest podrażnieniami spowodowanymi przez źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów, najczęściej jednak skóra głowy łuszczy się w wyniku działania Pityrosporum ovale – mikroskopijnego drożdżoodpornego grzyba. Łupież może być suchy lub tłusty i należy dostosować leczenie do jego rodzaju. Pierwszym krokiem w zwalczaniu łupieżu tłustego, powinien być zakup szamponu przeciwłupieżowego. Szampony tego typu zawierają substancje, które pomogą nam zwalczyć Pityrosporum ovale. Łupież suchy może zniknąć po zmianie szamponu na delikatnejszy, jednak jeśli to nie pomaga – warto udać się na konsultację do dermatologa.

2nadmierne przetłuszczanie

Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych może mieć wiele przyczyn. Zła dieta, nieodpowiednie kosmetyki, stresujący tryb życia, to wszystko może przyczynić się do nadmiernego przetłuszczania skóry głowy. W przypadku przetłuszczającej się skóry głowy należy pamiętać o odpowiedniej higienie – myć włosy tak często, jak tego potrzebują, stosować delikatne szampony bez silnych detergentów w składzie a także zwrócić uwagę na swoją dietę i zadbać o odpowiednią ilość snu i odpoczynku.

3siwienie

A w zasadzie przedwczesne siwienie, bo w pewnym wieku jest ono naturalną koleją rzeczy. Przedwczesne siwienie jest często uwarunkowane genetycznie i wiele osób zauważa pierwsze siwe włosy już w okolicach dwudziestki. O ile panie radzą sobie z tym problemem za pomocą koloryzacji, panowie mają utrudnione działanie. Na szczęście na rynku pojawiają się już preparaty mające pomagać mężczyznom tuszować pierwsze oznaki siwienia – specjalne farby i odsiwiacze nie są może idealnym rozwiązaniem, ale dobrze jest mieć taką możliwość.

4łysienie

Łysienie, tak jak przedwczesne siwienie, ma swoje źródło w genach. Jeśli twój ojciec i dziadek mieli zakola, możesz spodziewać się ich również u siebie. Istnieją kosztowne rozwiązania tego problemu, takie jak przeszczep włosów, jednak najprościej jest radzić sobie z łysieniem za pomocą krótkiego strzyżenia, bądź ogolenia głowy na łyso – taka fryzura też potrafi dodać uroku!

Co robić, kiedy dopadnie cię któryś z powyższych problemów? Z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem zawsze warto udać się do dermatologa. Na siwienie nie ma rady, trzeba z nim żyć. Natomiast wypadające nadmiernie włosy wcale nie muszą prowadzić od razu do łysienia! Mogą być przyczyną złej diety, pogorszonej kondycji organizmu, braku witamin czy stresu. Zanim więc sięgniesz po maszynkę do włosów, przyjrzyj się swojej diecie i nawykom, a także zrób podstawowe badania krwi.