Łysienie u mężczyzn – dlaczego występuje i jak sobie z nim radzić?

0
foto: Baloncici/shutterstock.com

Wbrew pozorom nie tylko my, kobiety jesteśmy zakręcone na punkcie swoich włosów. Wystarczy uważniej rozejrzeć się dookoła na ulicy, a zobaczymy jak wielu panów dba o swoje wystylizowane fryzury! Posiadanie zdrowych, mocnych, gęstych włosów jest dla mężczyzn często równie ważne, a wzmożone wypadanie, przetłuszczanie czy łupież, potrafią spędzić im sen z powiek jak niejednej kobiecie. Nic więc dziwnego, że widząc pierwsze oznaki łysienia, wielu panów popada w panikę. Skąd się bierze takie łysienie u mężczyzn i jak sobie z nim radzić? Na te pytania odpowiemy wam w dzisiejszym artykule, czytajcie więc dalej!

Przyczyny łysienia u mężczyzn

foto: ESB Professional/shutterstock.com
foto: ESB Professional/shutterstock.com

Główną przyczyną łysienia u mężczyzn są po prostu geny. To łysienie androgenowe, za którym stoi nadwrażliwość na pochodną testosteronu – dihydrotestosteron, która z kolei prowadzi do stopniowego zanikania mieszków włosowych. Łysienie tego typu zaczyna się od przerzedzenia włosów na zakolach, nad czołem i na szczycie głowy i przeważnie pojawia się w okolicach 40 roku życia, lecz w niektórych przypadkach może ujawnić się już przed dwudziestką.
Innymi przyczynami łysienia mogą być np. zła dieta, długotrwały stres czy problemy zdrowotne, jednak w tych przypadkach łysienie jest raczej okresowe i odwracalne po wyeliminowaniu jego przyczyny.

Jak radzić sobie z łysieniem?

foto: Aisylu Ahmadieva/shutterstock.com
foto: Aisylu Ahmadieva/shutterstock.com

Jeśli twoje łysienie ma podłoże genetyczne (a dzieje się tak w 90% przypadków), nie pozostaje nic innego jak zgłosić się o pomoc do specjalisty. Pod okiem dermatologa przeprowadzona może zostać terapia środkami na porost włosów, sterydami lub hormonami. Najskuteczniejsza, lecz niestety dość kosztowna, jest terapia sterydowa, która zahamuje proces wypadania włosów, a w niektórych przypadkach sprawi, że te już utracone odrosną. Alternatywą jest przeszczep włosów, jednak jest to najdroższa z metod, a na jej efekty trzeba czekać nawet do 2 lat.
Zanim jednak wpadniesz w panikę z powodu wypadających garściami włosów, zastanów się czy przypadkiem nie miałeś ostatnio gorszego okresu – czy to w pracy, czy w życiu prywatnym. Czy nie byłeś wyjątkowo narażony na stres? A może w natłoku obowiązków zapomniałeś o zdrowym odżywianiu? W tym wypadku wystarczy po prostu wrócić do stanu równowagi – wyciszyć nerwy, zadbać o dietę i suplementy. Nie zaszkodzi też zrobić badań krwi, aby dowiedzieć się czego może brakować twojemu organizmowi. Jeśli do tego dołączysz suplementy i kosmetyki na porost włosów, istnieje spora szansa, że twoje włosy wrócą do normy!