Suchy szampon – jak i kiedy go używać?

0

Dla osób, które nie spotkały się jeszcze z suchym szamponem jego nazwa może być trochę myląca. No bo jak to – suchy szampon? Szampon stosuje się przecież do mycia, a mycie = używanie wody! No właśnie nie w tym przypadku. Używanie suchego szamponu nie ma nic wspólnego z myciem włosów, mimo, że stosowane jest w tym samym celu – uzyskania świeżości włosów.


Powiedzmy sobie zatem czym jest suchy szampon?

Suchy szampon to produkt w formie sprayu lub pudru, o konsystencji proszku. Za zadanie ma pochłanianie nadmiar sebum produkowanego przez skórę głowy, przez co przedłuża świeżość włosów.

Jak działa suchy szampon?

Zacznijmy od tego, że suchy szampon wbrew pozorom nie oczyszcza włosów. Rozpylony u nasady oblepia je i pochłania nadmiar wyprodukowanego sebum. Coś jak puder matujący, który stosujemy do skóry twarzy, żeby się nie świeciła. W ten sam sposób suchy szampon przedłuża świeżość włosów o kilka godzin lub nawet dzień, jednak nie ma nic wspólnego z myciem. Wręcz przeciwnie – po użyciu suchego szamponu zalecane jest przyłożenie szczególnej uwagi do oczyszczenia skóry głowy, aby usunąć dokładnie jego resztki (tutaj przyda się na przykład peeling).

Istnieją szampony stworzone specjalnie dla włosów cienkich, dodające objętości, dla włosów przetłuszczających się, delikatnych i specjalne szampony dla brunetek, o ciemnym zabarwieniu. Jeśli rozejrzysz się po drogeriach na pewno znajdziesz rodzaj odpowiedni dla siebie.

Jak stosować suchy szampon?

Suchy szampon jest świetnym wyjściem awaryjnym, kiedy wiesz, że nie masz czasu aby umyć głowę, ale musisz dobrze wyglądać. Musimy jednak pamiętać o umiarze – o ile stosowany kilka razy w miesiącu nie wyrządzi naszym włosom krzywdy, to już codzienne stosowanie go nie jest zalecane. Zbyt częste używanie suchego szamponu może skończyć się nadmiernym wypadaniem włosów, a tego przecież nie chcemy, prawda? Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby raz w tygodniu poratować się jego działaniem.

Instrukcja używania suchego szamponu krok po kroku:

  1. Dokładnie wyczesz włosy.
  2. Wydziel pierwszy przedziałek.
  3. Wstrząśnij porządnie butelką szamponu i spryskaj włosy wzdłuż przedziałka z odległości około 20cm.
  4. Wydziel kolejny przedziałek kilka centymetrów dalej i powtórz czynności z punktu 3.
  5. Powtarzaj dopóki nie spryskasz powierzchni skóry głowy, którą chcesz odświeżyć.
  6. Rozprowadź szampon masując delikatnie skórę głowy palcami.
  7. Po kilku minutach wyczesz resztki szamponu.

Suchy szampon świetnie sprawdza się również w stylizacji fryzury na wieczorne wyjście – podnosi włosy u nasady i nadaje im matową teksturę, dzięki czemu łatwiej się je upina a fryzura jest trwalsza.

Jak widzicie suchy szampon to ratunek dla włosów przetłuszczających się w wielu kryzysowych sytuacjach. Jeśli tylko będziemy uważać, żeby nie przesadzić z częstotliwością jego używania – na pewno dołączy do grona naszych kosmetycznych ulubieńców.