Jedwab do włosów – czy warto go używać?

1
foto: Tolikoff Photography/shutterstock.com

Jedwab do włosów to bardzo popularny ale też nieco kontrowersyjny kosmetyk. Od pewnego czasu trwa bowiem walka na argumenty między zwolenniczkami i zdecydowanymi przciwniczkami jego używania. Jeśli jesteście już skołowane sprzecznymi informacjami na temat jadwabiu, które do was docierają, nasz dzisiejszy artykuł na pewno rozjaśni wam nieco w głowach.

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że jedwabie do włosów rzadko mają cokolwiek wspólnego z jedwabiem, oczywiście poza nazwą. Czasem znajdziemy w ich składzie jedwab, w minimalnej ilości, upchnięty gdzieś na końcu długiej listy składników. W rzeczywistości tak zwane jedwabie do włosów to po prostu silikonowe serum, często z dodatkiem olejków a czasem niestety również alkoholu.

Czy oznacza to, że nie warto używać jedwabiu do włosów? Nie! Oznacza to tylko tyle, że musimy mieć świadomość jakie działanie ma jedwab na nasze włosy i stosować go zgodnie z jego przeznaczeniem. Zapamiętajcie więc dwie najważniejsze zasady stosowania jedwabiu do włosów:

  1. Jedwab nie odżywi naszych włosów, nie warto więc rezygnować na jego rzecz z odżywek i masek.
  2. Jedwab stosujmy jako serum do wykończenia fryzury – w ten sposób zabezpieczy nasze włosy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, nabłyszczy je i wygładzi.

Prawidłowe stosowanie jedwabiu powinno więc wyglądać tak: mycie włosów, odżywka lub maska i dopiero na koniec kilka kropli jedwabiu, nałożone od połowy włosa w dół. Jeśli jedwab ma w swoim składzie alkohol, pamiętajcie żeby nie używać go na co dzień – inaczej może zbytnio wysuszyć włosy.

Stosujecie jedwabie do włosów? Jakie efekty wam przynoszą?

  • Magda

    Ja stosuję olejki różne na końcówki, z jedwabiu zrezygnowałam jakiś czas temu 🙂