Pierwsze kroki w koloryzacji włosów

0
foto: LukaKikina/shutterstock.com

Przyszedł ten moment – postanowiłaś po raz pierwszy zmienić kolor włosów. Decyzja została podjęta, ale co dalej? Na jaki kolor się zdecydować? Trwała koloryzacja czy może tymczasowa? W salonie czy w domu? Jaką farbę wybrać? Setki pytań przewijają się przez twoją głowę i mimo chęci działania, stoisz w miejscu i myślisz. Strach przed pierwszą koloryzacją jest naturalny – w końcu to spora ingerencja w nasz wygląd! Za chwilę dowiesz się jakie są możliwości i od czego zacząć przygodę z koloryzacją.

Małymi kroczkami

Czasem wystarczy, że nadasz swoim włosom głębszy odcień, żeby uzyskać satysfakcjonujący efekt. W przypadku włosów blond możesz zacząć od stosowania kosmetyków rozjaśniających (jak np. linia dla blondynek marki John Frieda). Dla pogłębienia ciemnego koloru włosów możesz testować różne naturalne płukanki, jak np. kawowa lub orzechowa.

Powiedzmy jednak, że marzysz o wyraźniejszej zmianie. Nie musisz od razu decydować się na trwałą koloryzację w salonie fryzjerskim. Możesz zacząć od eksperymentów z szamponetkami, chociażby po to, żeby zobaczyć jak będziesz się czuła w innym kolorze. Szamponetki pozwolą ci zmienić kolor o kilka odcieni, a po kilku myciach całkowicie się wypłuczą. Po kilku dniach na pewno będziesz wiedziała, czy akurat ten kolor był dobrym wyborem.

Szamponetki koloryzujące dostaniesz w większości drogerii, a ich koszt waha się od kilku do kilkunastu złotych.

Jeśli wiesz już jaki kolor chcesz osiągnąć, ale mimo to wolałabyś uniknąć walki z odrostami, postaw na szampony koloryzujące. Taki szampon utrzymuje się na włosach do około 24 myć, wypłukując się powoli za każdym myciem. Kolor więc powolutku wraca do stanu wyjściowego, lecz utrzyma się na tyle długo, że zmiana nie będzie chwilowa. Niektóre z szamponów koloryzujących utrzymują się na włosach o wiele dłużej niż 24 mycia, czasem nawet pozostawiając widoczne odrosty. Mimo to szampony są łagodniejszą opcją niż trwałe farby. Musisz jednak pamiętać, że z pomocą szamponu nie osiągniesz dużej różnicy w kolorze – będąc brunetką nie staniesz się nagle blondynką.

Trwała koloryzacja

Ok, wypróbowałaś szamponetki, szampony, jesteś zdecydowana na konkretny kolor i planujesz trwałą koloryzację. Masz teraz dwa wyjścia – udać się do salonu lub zafarbować włosy w domu, drogeryjną farbą.

Jeśli chcesz nieznacznie zmienić kolor włosów lub nadać mu tylko inny odcień spokojnie możesz zrobić to sama. Pamiętaj jednak aby dokładnie zapoznać się z dostępnymi farbami, poczytać o nich opinie, pooglądać efekty przed i po. Jeśli natomiast planujesz bardziej zdecydowaną zmianę koloru lub kreatywną koloryzację typu ombre, sombre, refleksy, pasemka czy inne skomplikowane techniki, udaj się lepiej do profesjonalisty. Dzięki temu będziesz miała gwarancję, że twoje włosy są bezpieczne, bo w końcu farbowanie to dość inwazyjny zabieg!