Ombre czy sombre? Co wybrać?

0
foto:ladie_c/shutterstock.com

Jeszcze do niedawna to koloryzacja ombre była tą, która rządziła na naszych głowach. Obecnie jej miejsce zastępuje powoli sombre, czyli delikatniejsza odmiana ombre. Obie koloryzacje wykorzystują podobne techniki, lecz efekt jaki uzyskujemy w obu przypadkach jest inny. Na co więc się zdecydować wybierając się do fryzjera? Dla kogo korzystniejszym wyborem będzie ombre, a dla kogo sombre?


Koloryzacja ombre i sombre różnią się przede wszystkim intensywnością kontrastu kolorów. O ile ombre bywa wyrazista i mocna, często przechodząca od ciemnego brązu w blond, tak sombre jest bardziej subtelna, a różnica pomiędzy włosami u nasady a końcówkami może wynosić zaledwie 1-2 tony. Mówi się więc, że ombre lepiej sprawdza się u brunetek, których naturalna barwa włosów pozwala na uzyskanie bardziej wyrazistego kontrastu. Mocne, rzucające się w oczy ombre nie każdemu jednak odpowiada. Dla osób pragnących bardziej naturalnego efektu lepszym wyborem będzie koloryzacja sombre.


Sombre podkreśli pięknie każdy kolor włosów, nadaje się więc równie dobrze dla brunetek co dla blondynek. W tym wypadku duży kontrast kolorów nie jest pożądany, a to co chcemy uzyskać, to naturalnie wyglądające przejścia i cieniowania. Koloryzacja sombre doda włosom wielowymiarowości i objętości i w przeciwieństwie do ombre, które może w tym przypadku stworzyć efekt płaskiej fryzury, świetnie sprawdzi się na włosach cienkich, przyklapniętych.

A jak mają się obie koloryzacje do długości włosów? W przypadku ombre, jeśli chcemy żeby efekt był pełny, włosy powinny być raczej długie. Granica koloryzacji jest w tym przypadku umiejscowiona dość nisko, więc krótkie włosy mogą zaburzyć charakterystyczny styl ombre. Sombre natomiast sprawdzi się równie dobrze na długich i na krótkich włosach, ponieważ przejścia kolorów zaczynamy już kilka centymetrów poniżej nasady włosów.

Podsumowując – jeśli marzysz o wyrazistej fryzurze, która będzie przyciągała spojrzenia – ombre jest dla ciebie słusznym wyborem. Jeśli natomiast dążysz do naturalnego koloru dodającego lekkości i światła – wybierz sombre!