Jak szczotkować włosy

0
foto: VGstockstudio/shutterstock.com

Czy wasze babcie powtarzały wam, że 100 przeciągnięć szczotką po włosach dziennie zapewni wam zdrowe, lśniące fryzury? Mit ten od lat krąży wśród nas i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Nie ma jednak wiele wspólnego z prawdą! 100 przeciągnięć szczotką po włosach może spowodować ich poważne uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza gdy używamy do tego nieodpowiedniej szczotki.

Skąd więc wzięło się to powiedzenie? No cóż, włosy naszych babć były zdrowsze same w sobie, a to dlatego, że nie były z każdej strony atakowane taką ilością sztucznych substancji. Dieta zawierająca mniej polepszaczy smaku i konserwantów, szampony były proste, stosowano domowe maseczki… dzięki temu nawet to intensywne szczotkowanie nie było w stanie zniszczyć mocnych, zdrowych włosów.

Bardzo intensywne szczotkowanie włosów jest więc niewskazane, ale nie powinnyśmy też przesadzać w drugą stronę i całkowicie rezygnować ze szczotkowania. Odpowiednia szczotka, sprawnie używana, pomoże dodać naszej fryzurze objętości, wygładzić włosy, usunąć z nich zanieczyszczenia a przy okazji rozprowadzić sebum na całej ich długości, dzięki czemu włosy zyskują dodatkową ochronę.

Jak powinnyśmy szczotkować nasze włosy?

1Na sucho

foto: bikeriderlondon/shutterstock.com

Mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, najlepiej więc unikać szczotkowania ich w tym stanie. Na mokro rozczesujemy włosy drewnianym grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach lub palcami.

2Delikatnie

foto: MsMaria/shutterstock.com

Nie szarpiemy, zaczynamy szczotkowanie od końcówek i przesuwamy się w górę.

3Odpowiednią szczotką

foto: Leszek Glasner/shutterstock.com

Najlepsze w tym celu będą szczotki z naturalnego włosia, ewentualnie z dodatkiem igiełek rozczesujących. Idealną dla siebie szczotkę tak naprawdę wybierzesz metodą prób i błędów – nawet szczotki z naturalnego włosia nie muszą sprawdzić się u każdego i być może bardziej będzie ci odpowiadał np. Tangle Teezer.

4Nie zapominajmy o skórze głowy

foto: LarsZ/shutterstock.com

Podczas szczotkowania nie zapominajmy o skórze głowy! Masaż wykonany szczotką doskonale poprawi jej ukrwienie, przez co cebulki wezmą się do bardziej intensywnej pracy, a my będziemy się cieszyć wzmożonym wzrostem włosów.