Czy wiązanie włosów na co dzień sprawia, że rosną szybciej?

2
Upinanie włosów - czy przyspiesza ich wzrost?
foto: Shaynepplstockphoto/shutterstock.com

Jest wiele ciekawostek i porad urodowych, które krążą przekazywane z ust do ust i są nam wszystkim dobrze znane. Zastanawiałyście się kiedyś, czy te powszechnie powtarzane stwierdzenia są prawdziwe? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej poradom dotyczącym włosów, które bierzemy za pewnik, choć tak naprawdę nie wiemy skąd pochodzą i czy w ogóle mają sens.

Wiązanie i upinanie włosów na co dzień sprawia, że rosną szybciej – prawda czy fałsz? Jak myślicie? To stwierdzenie jest oczywiście fałszywe.

Związywanie włosów na co dzień nie tylko nie sprawi, że będą szybciej rosły, ale może spowodować ich uszkodzenie! Wiązanie włosów nie jest oczywiście niczym złym. W pewnych sytuacjach jest wręcz wskazane! Musimy jednak pamiętać o tym, że zbyt ciasne upięcia mogą nadwyrężyć i osłabić cebulki włosów, a więc spowodować ich uszkodzenia, a nawet nadmierne wypadanie. Czasem dobrze jest dać włosom odpocząć i po prostu zostawić je rozpuszczone. Oczywiście nie należy przesadzać w żadną stronę i najlepiej jest znaleźć równowagę pomiędzy spiętymi fryzurami i rozpuszczonymi włosami.

Kiedy najlepiej nosić związane włosy?

 • Nocą, podczas snu. Luźne upięcie sprawi, że włosy nie będą się plątać i wykruszać podczas pocierania głową o poduszkę. Ograniczymy też w ten sposób ich elektryzowanie.
 • Na siłownię, basen czy jakikolwiek inny trening. Uprawiając sport, będzie nam wygodniej kiedy włosy nie będą plątać się po twarzy i kleić do pleców. Unikniemy też dzięki temu ryzyka zaplątania się włosów w sprzęt do ćwiczeń.
 • Kiedy nosimy plecak lub ciężką torebkę. Komu choć raz włosy utknęły pod ramiączkiem ciężkiej torby, ten wie o czym mowa.
 • Wtedy, kiedy jest nam tak po prostu wygodniej. Nie ma co męczyć się na siłę z rozpuszczonymi włosami.

Jak upinać włosy, żeby nie uszkodzić cebulek?

 • Na co dzień postaw na luźne upięcia i sploty.
 • Unikaj ciasnych koczków i naciągniętych kucyków. O ile raz na jakiś czas nie zaszkodzą, tak noszone codziennie mogą znacząco wpłynąć na kondycję włosów.
 • Staraj się nie zaczesywać włosów w stronę przeciwną do kierunku ich wzrostu. Nie są przyzwyczajone do takiego ułożenia i nie jest to dla nich komfortowa pozycja.

Jakie jeszcze mity na temat włosów krążą w Waszym otoczeniu?

 • Karola

  Nie słyszałam wcześniej o takim micie 😀 Ciekawa jestem, czy rzeczywiście ktoś w to wierzy, heh

 • Klaudyna

  Ktoś w to w ogóle wierzy?