Czy naturalny kolor włosów zmienia się pod wpływem farbowania?

1
Czy farbowanie zmienia naturalny kolor włosów?
foto: Chutima Chaochaiya/shutterstock.com

Wiele osób wierzy w to, że farbowanie włosów wpływa na zmianę ich naturalnego koloru. Mowa oczywiście o odroście, który zdaniem niektórych różni się odcieniem od koloru włosów sprzed farbowania. Jak myślicie, czy to prawda?

Nie wiemy tak naprawdę skąd wzięło się to stwierdzenie. Być może stąd, że włosy odrastające w naturalnym kolorze wyglądają inaczej na tle tych zafarbowanych? Tak czy inaczej, odpowiedź jest jedna: farbowanie włosów nie ma wpływu na zmianę ich naturalnego koloru.

Być może wydaje Wam się czasem, że odrost wygląda na ciemniejszy niż kiedyś. A może wydaje się mniej nasycony kolorem, jakby wyblakły? Już tłumaczymy, dlaczego może się tak wydawać.

  1. Włosy w swoim “najmłodszym” miejscu, czyli w nowym fragmencie tuż przy skórze, są zazwyczaj mocniejsze, mniej porowate i bywa, że ciemniejsze. To dlatego, że nie zdążyły jeszcze zareagować choćby na słońce czy stylizację. Mogą mieć więc nieco inną fakturę niż włosy na długości. Kiedy nasze włosy są w naturalnym kolorze, widzimy przede wszystkim właśnie te na długości, nie skupiamy się na odcieniu zaraz przy głowie. Kiedy natomiast zafarbujemy włosy, odrost nagle staje się dla nas jedynym fragmentem, gdzie widzimy swój naturalny kolor. Dlatego też możemy być nieco zdziwione jego odcieniem.
  2. Farbowane włosy są zazwyczaj bardziej nasycone kolorem, intensywniejsze. Na ich tle nasz naturalny odrost może wydawać się wyblakły i nie tak wyrazisty, podczas gdy w rzeczywistości jego naturalny kolor jest taki jak zawsze.
  3. Farba ma wpływ na włosy, które już wyrosły, lecz w najmniejszym stopniu nie ingeruje w cebulki. Nasz naturalny kolor włosów wynika z genów! Farba, choćby nie wiadomo jak intensywna, nie ma więc możliwości zmienić koloru włosów, które jeszcze nie wyrosły.
  4. Naturalny kolor włosów może ulegać zmianie pod wpływem promieni słonecznych, zabiegów pielęgnacyjnych czy zniszczeń. Jeśli mamy długie włosy, to właśnie kolor przy odroście jest naszym naturalnym!

Czy teraz wiecie już, dlaczego może wydawać się, że farbowanie wpływa na naturalny kolor włosów?

  • Paulina

    Zawsze bytłam przekonana, że farbowanie zmienia kolor włosów a tutaj taka niespodzianka!