Błędy podczas farbowania włosów

0

Zamarzyła ci się zmiana wizerunku, nowy kolor włosów? Nic prostszego – wystarczy spacer do najbliższej drogerii po farbę, pół godziny w łazience i gotowe! Ale czy rzeczywiście jest to takie proste? Zobacz jakie błędy popełniamy podczas farbowania włosów i wystrzegaj się ich!

1Nieodpowiedni dobór koloru

Jeśli farbujesz włosy samodzielnie w domu, pamiętaj, żeby nie chwytać w drogerii za pierwszą z brzegu farbę. Kolor, który widzisz na opakowaniu nie zawsze będzie tym, który otrzymasz na swojej głowie. Zapoznaj się z numeracją odcieni, przeczytaj co pisze producent o efektach w zależności od koloru wyjściowego twoich włosów, a jeśli wciąż nie jesteś przekonana, czy uzyskanie wymarzonego koloru jest w twoim przypadku możliwe – skonsultuj się ze specjalistą.

2Domowe rozjaśnianie

Rozjaśnianie jest najbardziej inwazyjnym zabiegiem fryzjerskim. Przeprowadzone nieumiejętnie może wyrządzić dużą szkodę twoim włosom! Jeśli chcesz rozjaśnić włosy, najlepiej udaj się do salonu fryzjerskiego. Tam rozjaśnianie zostanie podzielone na kilka etapów, a szkodliwe skutki ograniczone do minimum.

3Farbowanie zniszczonych włosów

Przeważnie przez kilka dni po farbowaniu cieszymy się gładkimi, lśniącymi i mocnymi włosami. Jednak farba tylko pozornie poprawia kondycję włosów i w żadnym wypadku nie powinna być stosowana tylko w tym celu. Odpowiednia pielęgnacja włosów przyniesie długotrwałe efekty, a wtedy nawet farbowanie nie będzie im straszne.

4Niestosowanie się do instrukcji

Zanim zabierzesz się za koloryzację, zapoznaj się dokładnie z instrukcją, dołączoną do pudełka z farbą. Nakładać farbę na suche, czy mokre włosy? Przed czy po myciu? Od którego miejsca zacząć nakładanie? Jak długo trzymać? Poznaj odpowiedzi na te pytania, zanim złapiesz za pędzel.

5Brak próby uczuleniowej

Na 24 godziny przed farbowaniem włosów powinnyśmy przeprowadzić próbę uczuleniową – nanieść niewielką porcję farby na skórę za uchem lub na nadgarstek. Jeśli po upływie doby na skórze nie zaszły żadne zmiany, to znak, że możemy przystąpić do koloryzacji. Niestety większość osób pomija ten krok, co może skończyć się podrażnieniem skóry głowy lub innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami.

6Niedokładne odmierzanie składników mieszanki do koloryzacji

Jeśli chcemy osiągnąć zamierzony efekt koloryzacji, farba musi być rozmieszana w idealnych proporcjach, nie na oko!

7Zbyt wczesne przygotowanie mieszanki do farbowania

Farba powinna zostać zużyta w jak najkrótszym czasie od momentu wymieszania jej składników. Półprodukty, z których składa się mieszanka do koloryzacji utleniają się i z czasem tracą swoją moc. Jeśli chcesz uzyskać równomierny, ładny kolor, przystąp do koloryzacji natychmiast po rozrobieniu farby.

8Nierównomierne rozprowadzenie farby

Równomierne rozprowadzenie farby jest bardzo istotne – bez tego możemy uzyskać nieciekawy efekt w postaci plam i nierówności w kolorze. Żeby upewnić się, że farba została dobrze rozprowadzona, możemy po jej nałożeniu przeczesać włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach, a pod koniec farbowania, ok 10 minut przed spłukaniem, polać lekko włosy wodą i masować do uzyskania piany. Dzięki temu farba dotrze wszędzie tam, gdzie powinna.

9Owijanie farbowanych włosów folią

O ile folia świetnie sprawdza się w przypadku odżywek i masek, które działają lepiej pod wpływem ciepła, tak włosy podczas koloryzacji potrzebują dostępu do powietrza! Folii spożywczej mówimy więc zdecydowane nie. Jeśli obawiasz się, że po nałożeniu farby na włosy możesz pobrudzić sobie ubranie lub niechcący zafarbować skórę na twarzy, zepnij włosy klamerką na czubku głowy.

10Samodzielne farbowanie mimo braku wiedzy i doświadczenia

Najłatwiej jest kupić farbę w drogerii, nałożyć na włosy i oczekiwać cudownych efektów. Jednak najczęściej nie jest to takie proste, a przeprowadzając zabieg koloryzacji samodzielnie możemy bardzo zaszkodzić naszym włosom. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego jak powinno się farbować włosy – najlepiej udać się do salonu fryzjerskiego i oddać swoją głowę w ręce specjalisty.