5 sposobów na wyprostowanie włosów bez użycia prostownicy

0
prostowanie włosów
foto: AlessandroBiascioli/shutterstock.com

Nie wyobrażasz sobie, że miałabyś wyjść z niewyprostowanymi włosami? Codzienna stylizacja z użyciem wysokiej temperatury szkodzi Twoim włosom. Pozwól im więc na chwilę wytchnienia! Czy wiesz, że istnieją całkiem skutecznie domowe sposoby, dzięki którym wyprostujesz włosy bez użycia prostownicy? Jesteś ciekawa, jak to możliwe? Już wyjaśniamy!

Jakie włosy są podatne na prostowanie? Nie każdy typ włosów prostuje się równie łatwo. Niektórym po prostu należy poświęcić więcej czasu. Oczywiście im bardziej proste z natury są Twoje włosy, tym łatwiej będzie je perfekcyjnie wyprostować. Ale nie tylko to ma znaczenie! Włosy prostują się tym lepiej, im są dłuższe! Długie są bowiem znacznie cięższe – włos ma wówczas ograniczone możliwości skręcenia się, uniesienia czy pofalowania – wszak działa na niego siła grawitacji!

A jakie domowe specyfiki mogą znacznie ułatwić Ci prostowanie?

1Skrobia (mąka) ziemniaczana

Mąka ziemniaczana zawiera polisacharydy – wielocukry, które usztywniają powłokę włosa i działają jak naturalny, odbudowujący cement. Możesz dodać łyżeczkę mąki ziemniaczanej do swojej odżywki bez spłukiwania i nałożyć na wilgotne włosy, a następnie dobrze je wyczesać na szerokiej szczotce, która dodatkowo rozprostowuje pasma na całej ich długości. Mąka sprawia, że włosy są cięższe, a więc lepiej działają na nie siły grawitacji. Ten sposób nie nadaje się jednak dla osób z włosami, którym z natury brakuje objętości: cienkimi, przetłuszczającymi się, oklapniętymi u nasady.

2Nafta kosmetyczna

To dziś produkt niemal całkiem zapomniany, popularnie wykorzystywany przez nasze mamy i babcie. Dziś jeśli już po nią sięgamy, to przede wszystkim po to, by wykorzystać ją jako bazę dla innych kosmetyków. Jest jednym z produktów, który pomoże obciążyć włosy w taki sposób, by stały się prostsze. Wetrzyj odrobinę nafty w pasma włosów na całej ich długości. Najlepiej połącz ją z nawilżającym olejkiem do pielęgnacji włosów. Pozostaw na głowie przez około godzinę, po czym dokładnie umyj włosy. Po umyciu dokładnie rozczesz z góry na dół. Będą prostsze niż zazwyczaj.

3Napar z szałwii

Dwie saszetki szałwii lekarskiej zalej gorącą wodą i pozostaw pod przykryciem około 10 minut,  aby dobrze się zaparzyły. Poczekaj, aż napar wystygnie, a następnie zastosuj go jako płukankę na umyte włosy. Następnie wysusz włosy, rozprostowując je na szerokiej szczotce. Plusem jest tu również delikatny, ziołowy zapach szałwii, który odświeża włosy. Nie stosuj jednak tego sposobu codziennie, gdyż szałwia może przesuszać. Uwaga: to patent raczej dla brunetek, gdyż szałwia ma właściwości delikatnego przyciemniania włosów.

4Żelatyna spożywcza

Żelatyna spożywcza to składnik deserów z galaretką, ale również dobry środek do domowego laminowania włosów. Wszystko, czego potrzebujesz to: 1 łyżka żelatyny i 3 łyżki gorącej wody oraz miseczka do wymieszania wych składników. Przyda się także preparat bazowy – Twoja ulubiona odżywka do włosów lub naturalny olej (kokosowy, oliwa z oliwek itp.). Przygotuj również ręcznik i folię do owinięcia włosów. Wymieszaj dokładnie żelatynę z gorącą wodą tak, by uniknąć powstawania grudek. Połącz z jednorazową porcją odżywki lub oleju i pozostaw do wystygnięcia (żelatyna sprawi, że mieszanka nieco stężeje). Masa powinna przypominać swoją konsystencją balsam do ciała. Nie dopuść jednak, by stała się całkowicie zimna! Nakładaj na włosy, póki jest ciepła. Przed zabiegiem umyj włosy jak zwykle i delikatnie osusz ręcznikiem. Rozprowadź masę na całej długości i zawiń dokładnie folią spożywczą, aby zatrzymać ciepło. Na głowę nałóż wcześniej podgrzany ręcznik (ręcznik można podgrzać w mikrofalówce). Całość pozostaw na głowie przez 45 minut. Potem bardzo dokładnie spłucz włosy. Proste?

5Jedwab do włosów, olejek lub płynny wosk

To najprostszy i najszybszy sposób na domowe prostowanie – z tym, że musisz mieć odpowiedni kosmetyk. Rozetrzyj na dłoniach kilka kropli płynnego wosku lub jedwabiu. A następnie kilkoma zdecydowanymi ruchami przeciągnij pasma między dłońmi z góry na dół. Ten zabieg przypomina nieco laminowanie włosów, gdyż olejki i woski tworzą na nich zewnętrzną powłokę, która sprawia, że włosy są gładsze, cięższe oraz bardziej odporne na niekorzystne czynniki ze środowiska zewnętrznego. Będą się również wolniej przesuszać!