Skąd bierze się rudy kolor włosów?

1
foto: Olesia Bilkei/shutterstock.com

Włosy w kolorze rudym wzbudzają zawsze sporo emocji. U jednych budzą podziw i zazdrość, dla innych są obiektem kpin i żartów. Szczególnie w okresie szkolnym osoby obdarzone tym nietypowym kolorem włosów narażone są na docinki ze strony kolegów i koleżanek. Dlaczego tak się dzieje?

Rudy jest najrzadziej występującym kolorem włosów na świecie. Występuje naturalnie u nie więcej niż 2% populacji! Nic więc dziwnego, że rudowłose osoby wzbudzają tak wielkie zainteresowanie. Jeśli w dodatku, oprócz rudych włosów, zostały one obdarzone bladą cerą, piegami i jasną oprawą oczu, wyglądają wyjątkowo oryginalnie.

Za rudy kolor włosów odpowiedzialny jest gen recesywny MC1R, a w zasadzie jego zmutowana wersja. Z uwagi na to, że gen jest recesywny, a więc ustępuje genom odpowiedzialnym za inne kolory włosów, prawdopodobieństwo, że dziecko będzie rudzielcem jest niewielkie, nawet gdy jeden z rodziców jest rudy. Maluszek przyjdzie na świat z rudymi włosami wyłącznie w przypadku, gdy dostanie odpowiedni gen od obojga rodziców. Warto jednak podkreślić, że rodzice mogą być nieświadomymi nosicielami genu rudych włosów, który ujawni się dopiero wtedy, gdy nie dostanie do pary genu dominującego.

Kiedy jednak zdarzy się tak, że geny odpowiadające za rudy kolor włosów zostaną przekazane od obojga rodziców i na świat przyjdzie mały rudzielec, nie jest wcale powiedziane, że kolor ten będzie towarzyszył mu przez resztę życia. W wielu przypadkach kolor włosów ciemnieje wraz z wiekiem i już po kilku miesiącach po rudych włosach może nie być śladu.

Jeśli jednak rudy kolor przetrwa, możemy być dumni! Znaczy to, że należymy do 2% populacji, a więc jesteśmy zupełnie wyjątkowi. Wystarczy tylko zdystansować się do żartów, które bywają najbardziej dokuczliwe w okresie dojrzewania, po to by, już jako dorosły człowiek, cieszyć się wyjątkową, budzącą zachwyt fryzurą. Bo która z nas, drogie panie, nie zachwyca się rudościami i choć raz w życiu nie próbowała przefarbować się na ten oryginalny kolor?

  • Ilona Gadżała

    Np ja-nigdy nie próbowałam i nie zamierzam próbować farbować się na rudo