Regeneracja włosów po porodzie

1
foto: Olesia Bilkei/shutterstock.com

Jeśli jesteś mamą, z pewnością zauważyłaś, że w trakcie ciąży i po porodzie twoje włosy oszalały. Najpierw ich szaleństwo poszło w tym dobrym kierunku – włosy stały się gęste, mocne i błyszczące, a ty nie mogłaś się nadziwić jakim cudem nagle zrobiło się ich aż tyle. Za to po porodzie zaczęły nagle wypadać ze zdwojoną siłą, a ty załamywałaś ręce w obawie przed wyłysieniem. Pocieszymy cię – to normalne. Przechodzi przez to każda mama, choć u jednych ten proces przebiega bardziej, u innych mniej intensywnie. Dlaczego tak się dzieje?

Wysoki poziom estrogenu w organizmie sprawia, że podczas ciąży włosy przestają wypadać. Biorąc pod uwagę, że normalnie może ich nam wypaść do 100 dziennie, pomyśl jak bardzo mogą się zagęścić twoje włosy podczas ciąży! Wiele z nas nie posiada się w tym momencie z radości na myśl o upragnionej burzy włosów. Niestety ten stan nie trwa długo…

Około 3 miesiące po porodzie poziom estrogenu spada i wszystko wraca do normy – włosy zaczynają wypadać. Wypadają również włosy przetrzymane podczas ciąży, a my mamy wrażenie, że gubimy włosy garściami i już niedługo nie zostanie nam ani jeden. Na szczęście nic takiego się nie wydarzy! Po około 8 miesiącach od porodu sytuacja wraca do normy i włosy zaczynają wypadać w normalnym tempie.

Oprócz wzmożonego wypadania włosów po porodzie, możemy też zaobserwować znaczny spadek ich kondycji – mogą stać się suche, łamliwe, plączące się i matowe. To wszystko spowodowane jest przez niedobory witamin, dlatego w tym ważnym okresie musimy szczególnie zadbać o dietę bogatą w składniki odżywcze. Włącz do swojej diety produkty zawierające żelazo, miedź, cynk i witaminy z gruby B, pomyśl także o suplementach witaminowych (jednak zanim zaczniesz ich używać, skonsultuj to ze swoim lekarzem).

Co jeszcze możemy zrobić dla włosów po porodzie?

Oprócz odżywiania ich od wewnątrz, zadbajmy również o zewnętrzną pielęgnację. Odpowiednie będą tu wszelkie szampony i odżywki wzmacniające, maski odżywcze, oleje…
Dla wzmocnienia działania masek stosuj je po każdym myciu: nakładaj na osuszone ręcznikiem włosy, załóż foliowy czepek i turban z ręcznika i pozostaw maskę na przynajmniej 15 minut.

Oprócz drogeryjnych kosmetyków warto też postawić na domowe sposoby regeneracji włosów. Zobacz nasze propozycje naturalnych masek, które odżywią i wzmocnią twoje włosy:

Uniwersalna maska regenerująca
Domowa maseczka z mango
Domowe sposoby na pielęgnację włosów

Co pomogło wam doprowadzić wasze włosy do ładu po porodzie?

  • (*•.¸♥♥ Marzena ♥♥¸.•*)

    oj takkkkk jak byłam w ciąży z córą to miałam gęsciejsze włoski a jak urodziłam to mi wypadały ale taka już ta nasza biologia jes…. wtedy jeszcze odżywki i super szampony nie były tak dostępne jak teraz więc wcierałam sobie kurze białko we włosy żeby były zdrowsze i lśniące