Po czym poznać, że Twój fryzjer to profesjonalista? Koniecznie zwróć uwagę na te 8 rzeczy!

0
Profesjonalny fryzjer
foto: Odua Images/shutterstock.com

Po raz pierwszy korzystasz z usług danego salonu fryzjerskiego i nie wiesz, czego możesz się spodziewać? Zanim powierzysz swoje włosy niesprawdzonemu fryzjerowi, upewnij się, że masz do czynienia z profesjonalistą, a salon świadczy usługi na najwyższym poziomie. W przeciwnym razie ta wizyta może kosztować Cię sporo nerwów (i to w najlepszym wypadku).

Wizyta w salonie fryzjerskim zwykle bywa kojarzona z przyjemnością – wiele z nas poprawia sobie nastrój nową fryzurą i odwiedza salony regularnie, również ze względu na panującą w nich atmosferę i jakość usług. Niestety, kiedy odwiedzamy nowy salon po raz pierwszy (lub w ulubionym salonie pracuje nowy fryzjer), nigdy nie mamy pewności, czy usługa do końca spełni nasze oczekiwania. Jeśli trafisz na fryzjera-amatora, który niekoniecznie uważał podczas nauki swojej profesji (lub wcale tej nauki nie podjął), może okazać się, że będziesz musiała poprawiać efekt wizyty w innym salonie, żeby w ogóle móc się pokazać na ulicy. Brzmi absurdalnie? Niestety, kiepskie salony fryzjerskie w polskiej codzienności wcale nie należą do rzadkości. Stawka jest wysoka, bo ryzykujesz nie tylko niemodną fryzurę, ale nawet (w skrajnych przypadkach) zniszczenie włosów lub problemy skórne. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które jesteś w stanie ocenić niemalże na pierwszy rzut oka, np. podczas umawiania się na wizytę. Dowiedz się co musisz sprawdzić, aby potem nie żałować!

1W salonie panuje porządek

To absolutny priorytet. Jeśli weszłaś do salonu, gdzie na podłodze znajdują się resztki włosów, blaty poplamione są farbą, a ogólna czystość i porządek na stanowiskach dla klientów pozostawiają wiele do życzenia, lepiej od razu uciekaj gdzie pieprz rośnie. Wiadomo: widok zabałaganionego salonu nie buduje profesjonalnej atmosfery i sprawia, że nie mamy ochoty spędzać czasu w takim miejscu. Ale chodzi tu nie tylko o estetykę! Jeśli fryzjer nie dba o porządek, istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że również akcesoria, którymi się posługuje, mogą pozostawiać wiele do życzenia w kwestii higieny (w tym dezynfekcji!). Przyjrzyj się przyborom fryzjerskim: na szczotkach i nożyczkach nie powinno być ani jednego włosa! Jeśli nie były dezynfekowane, możesz nawet zarazić się grzybicą lub dostać zapalenia mieszków włosowych. Czystość to pierwsza i najważniejsza rzecz, której nie powinnaś bagatelizować, choćby dla najsympatyczniejszego fryzjera.

2Fryzjer używa profesjonalnych kosmetyków

Fryzjera odwiedzamy również po to, by od czasu do czasu zaserwować włosom profesjonalne kosmetyki, których rzadko mamy okazję używać na co dzień. Co więcej, w salonie na odpowiednim poziomie możesz liczyć również na poradę eksperta jeśli chodzi o dobór kosmetyków do Twojego rodzaju włosów. Na ogół masz również możliwość zakupienia ich na miejscu. Jeśli więc widzisz, że fryzjer myje włosy klientów szamponem, który bez problemu dostaniesz w każdym sklepie, dwa razy zastanów się nad skorzystaniem z usług tego salonu.

3Fryzjer nie przeprowadza koloryzacji farbami z pudełka

Ten punkt poniekąd wiąże się z profesjonalnymi kosmetykami, ale również ze sposobami przeprowadzania koloryzacji. Gdyby chodziło o zwykłe nałożenie na włosy farby z pudełka, poradziłabyś sobie w domu i nie musiałabyś płacić ceny jej wielokrotności za wizytę. Profesjonalny fryzjer samodzielnie przygotowuje mieszanki koloryzujące, odmierza ilość barwników za pomocą wagi, używa do tego czystych miseczek i mieszadeł (najlepiej jednorazowych), a także profesjonalnych pędzli do farbowania. Dysponuje oczywiście szeroką gamą barwników i pozwala Ci je dokładnie zobaczyć na specjalnym próbniku (nie decyduje “na oko”, że np. farbujemy na ciemny blond – takie stwierdzenie może dla każdego oznaczać trochę co innego).

4Fryzjer posiada uprawnienia do wykonywania swojej profesji

W myśl polskiego prawa aby świadczyć usługi fryzjerskie, nie jest wymagane posiadanie dyplomu w tym zawodzie. Fryzjer to nie lekarz – może więc przyjmować klientów nawet jeśli nie ma nic na potwierdzenie swoich kwalifikacji. Niestety, w praktyce może stwarzać to sytuację, w której trafiamy w ręce fryzjera-amatora, którego całym doświadczeniem było strzyżenie znajomych lub kilkutygodniowy kurs. Oczywiście nie są to sytuacje częste, ale zdarzają się i zazwyczaj przynoszą opłakane skutki. Dyplom fryzjerski bardzo często zobaczysz wyeksponowany w salonie. Jeśli go nie ma, śmiało możesz zapytać fryzjera o jego doświadczenie i kwalifikacje – profesjonalista na pewno nie obrazi się za to pytanie, wręcz przeciwnie.

5Fryzjer zbiera dobre opinie

Zapytaj o zdanie koleżanki, które miały już okazję odwiedzać dany salon. Przeczytaj recenzje w internecie. W dzisiejszych czasach opinia o dobrze (lub źle) wykonanej usłudze jest kluczową kwestią dla budowania pozycji każdej firmy, w tym również salonu fryzjerskiego. Dobre opinie to najskuteczniejsza reklama, choć oczywiście zdarza się, że to co inni chwalą, niekoniecznie będzie najlepszym wyborem dla Ciebie. Jednak powtarzające się negatywne opinie powinny dać Ci do myślenia i tym bardziej wyostrzyć Twoją czujność podczas ewentualnej wizyty, jeżeli w ogóle na taką się zdecydujesz.

6Fryzjer nie zgadza się na każde Twoje życzenie

Myślisz, że dobry fryzjer to ten, który potrafi wyczarować na Twojej głowie wszystko czego sobie zażyczysz? Nic bardziej mylnego. Profesjonalista podąża za życzeniem klientki, ale bazuje również na własnym doświadczeniu i ocenie sytuacji (np. typie urody, kondycji włosów). Dlatego jeśli zażyczysz sobie radykalnej zmiany koloru lub ostrego cięcia (które jest chwilowym kaprysem), dobry fryzjer powinien odradzić złą decyzję w sposób fachowy, tłumacząc, dlaczego dana zmiana jest dla Ciebie niekorzystna. Zwróć uwagę, czy przed przystąpieniem do pracy fryzjer przeprowadza z Tobą rozmowę. Powinien spytać nie tylko o Twoje preferencje, ale również zwyczaje pielęgnacyjne, kosmetyki, których używasz i czas, jaki chcesz poświęcić na codzienne układanie fryzury.

7Fryzjer sam może się pochwalić nienaganną fryzurą

Odwiedzasz salon z myślą wykonania misternego upięcia na ślub przyjaciółki albo wymarzonego odcienia blond-róż (to po prostu nie może się nie udać!). Tymczasem fryzjerka, w której ręce powierzasz swoje włosy, sama nosi ulizanego kucyka i ma odrosty widoczne na kilometr? Oczywiście trochę demonizujemy, ale wiesz już o co chodzi. Fryzura, którą nosi sam fryzjer, świadczy o jego guście i poczuciu estetyki, jest jego wizytówką. Jeśli ktoś nie potrafi profesjonalnie zadbać o siebie, możemy wątpić, że wykaże się odpowiednią dbałością w stosunku do nas.

8Fryzjer zajmuje się Tobą od początku do końca

Fryzjer jest Twoim przewodnikiem w kwestii stylizacji i pielęgnacji włosów. Jego zadaniem jest sprawienie, abyś czuła się komfortowo oraz traktowanie Cię z szacunkiem. Bierze pod uwagę Twój czas i nie każe Ci czekać w nieskończoność, jeśli przyszłaś umówiona na konkretną godzinę. A jeśli ustaliłaś już z danym fryzjerem, jaką chcesz mieć fryzurę, jest niedopuszczalne, by na jakimkolwiek etapie pracy fryzjer zostawił Cię i przekazał w ręce kogoś innego (np. praktykanta). Powinien wykonać swoje dzieło od początku do końca.

Zdarzyło Ci się natrafić na negatywną sytuację w salonie fryzjerskim? A może coś innego wzbudziło Twoje podejrzenia? Koniecznie napisz w komentarzu!