Włosy zniszczone – jak je pielęgnować?

0
foto: Sofi photo/shutterstock.com

Zniszczone włosy wymagają szczególnej troski i pielęgnacji. Zanim jednak ustalimy plan ich regeneracji, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego są zniszczone? Co przyczyniło się do stanu, w jakim się znajdują?

Bardzo często zdarza się, że nie przykładamy specjalnej wagi do pielęgnacji włosów, dopóki nie zauważmy, że są w kiepskiej kondycji. Na co dzień beztrosko stylizujemy je prostownicą czy lokówką, suszymy na szybko gorącym strumieniem powietrza, nie używamy kosmetyków ochronnych i tylko raz na jakiś czas przypomni nam się, że istnieje coś takiego jak odżywka. Aż przychodzi dzień, w którym zauważamy, że włosów zrobiło się jakoś mniej! A w dodatku są suche, szorstkie, o rozdwojonych końcach… I co wtedy? Oto, od czego powinnyśmy zacząć:

1Podetnij końcówki

foto: Photology1971/shutterstock.com

Na dobry początek podetnijmy zniszczone końce. Włosy od razu nabiorą więcej życia.

2Pozbądź się złych nawyków

foto: Justaman/shutterstock.com

Skończmy ze złymi nawykami – ograniczmy prostownice i lokówki, używajmy suszarki tylko kiedy naprawdę musimy i nie przełączajmy jej na najcieplejszy nawiew.

3Poszukaj alternatywy

foto: Lucky Business/shutterstock.com

Znajdźmy alternatywę dla naszych dotychczasowych sposobów stylizacji – jest wiele sposobów kręcenia włosów bez użycia ciepła, a wyprostować je możemy odpowiednio susząc. Zorientuj się w możliwościach, na pewno znajdziesz coś dla siebie!

4Odpowiednie kosmetyki

foto: shutterstock.com

Stosujmy odpowiednie kosmetyki – delikatne szampony, które nie będą podrażniać naszych zniszczonych włosów plus odżywianie po każdym myciu powinno przynieść szybkie efekty.

5Domowe SPA

foto: wasanajai/shutterstock.com

Przynajmniej raz w tygodniu róbmy naszym włosom domowe spa – maski, te drogeryjne i domowe, olejowanie… wypróbuj dostępne metody, żeby zobaczyć na co twoje włosy reagują najlepiej.

6Zachowaj ostrożność przy czesaniu

foto: puhhha/shutterstock.com

Czeszmy ostrożnie! Lepiej unikać rozczesywania włosów na mokro. Zamiast tego przeczesz włosy palcami lub grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach po nałożeniu odżywki, która ułatwi rozplątanie włosów.

7Zabezpieczaj włosy

foto: rubchikovaa/shutterstock.com

Zabezpieczajmy włosy przed uszkodzeniami! Pomogą nam w tym odżywki bez spłukiwania, olejki, silikonowe serum – nakładaj je na włosy na długości i końcówki, w pewnym odstępie od skóry głowy, żeby nie przyspieszyły przetłuszczania.

8Kosmetyki termoochronne

foto: puhhha/shutterstock.com

Jeśli koniecznie musisz użyć prostownicy, lokówki lub nawet suszarki, zawsze pamiętaj o kosmetykach chroniących przed temperaturą!

9Ochrona na co dzień

Pamiętajmy też o ochronie włosów w codziennych sytuacjach – zimą chowajmy je pod czapką i szalikiem, latem chrońmy przed słońcem, na noc związujmy w luźny warkocz lub koczek, żeby nie plątały się pocierając o poduszkę.

10Cierpliwość

foto: Trifonov Igor/shutterstock.com

Stosując się do tego wszystkiego musimy uzbroić się w cierpliwość – regeneracja włosów to długotrwały proces. Jeśli jednak się nie poddamy, efekty z pewnością przyjdą!