Porowatość włosów – co to takiego?

0
foto: nobeastsofierce/shutterstock.com

Przeglądając blogi urodowe o tematyce włosowej na pewno często spotykacie się z określeniem “włosy wysokoporowate” lub “włosy niskoporowate”. Od tego, który z tych typów włosów posiadamy zależy jaka pielęgnacja ma szansę się u nas sprawdzić, dlatego zanim przystąpimy do planowania zabiegów pielęgnacyjnych, dobrze jest określić porowatość naszych włosów.

Ale o co właściwie chodzi? Co to jest porowatość?

Porowatość, to po prostu sposób ułożenia łusek włosów. Jeśli łuski włosa ściśle do siebie przylegają, mówimy o niskiej porowatości. Jeśli są lekko rozchylone, porowatość określamy jako średnią, jeśli natomiast łuski są znacznie rozchylone – włosy są wysokoporowate.

Czym charakteryzują się poszczególne typy włosów?

Włosy niskoporowate:

 • są miękkie i błyszczące,
 • ciężko je wystylizować, nie są podatne na układanie,
 • długo schną po myciu,
 • niełatwo je zmoczyć, niechętnie chłoną wodę, odżywki i wszelkie płyny,
 • nie są podatne na koloryzację.

Włosy wysokoporowate:

 • bywają szorstkie, lubią się puszyć,
 • szybko chłoną wodę i płyny,
 • dość szybko wysychają,
 • łatwo je odkształcić, dobrze łapią skręt,
 • są podatne na stylizację.

Włosy średnioporowate można określić jako włosy normalne. Jako, że ich łuski są lekko rozchylone, mogą w różnym stopniu wykazywać cechy obu powyższych typów.

Musimy też pamiętać, że włosy mogą posiadać różne stopnie porowatości – z reguły przy nasadzie włosy są mniej porowate niż na długości, a największą porowatością charakteryzują się końcówki. Dzieje się to między innymi dlatego, że łuska włosa otwiera się na skutek stylizacji, koloryzacji, temperatury i wszelkich innych szkodliwych czynników.

Jak określić porowatość włosów?

Jeśli nie macie możliwości zbadania włosa w gabinecie trychologicznym, możemy spróbować określić porowatość włosów domowym sposobem.

 1. Na oko. Jeśli twoje włosy wykazują cechy dla włosów niskoporowatych – są śliskie, niepodatne na stylizację, gładkie, długo schną – zapewne są właśnie niskoporowate. Jeśli są zniszczone, puszące się, szorstkie, łatwo chłoną wodę – najpewniej będą wysokoporowate.
 2. Na dotyk. Wybierz jeden włos i przejedź po nim palcami z góry do dołu i z powrotem. Czujesz nierówności? Jeśli włos jest idealnie gładki i nie wydaje dźwięku, prawdopodobnie jest niskoporowaty. Jeśli jego powierzchnia jest nierówna, a przejeżdżając palcem po włosie słyszysz skrzypienie, jego porowatość jest wysoka.
 3. W wodzie. Wrzuć kilka włosów do naczynia wypełnionego wodą. Jeśli po 2 minutach wciąż są na powierzchni – są niskoporowate.
 4. Na olej kokosowy. Włosy wysokoporowate nie lubią się z olejem kokosowym. Nałóż olej na włosy i po godzinie zmyj. Zostaw włosy do naturalnego wyschnięcia. Jeśli będą spuszone i suche – najprawdopodobniej są wysokoporowate.

Wiesz już jaki typ reprezentują twoje włosy?