Porowatość włosów – co to jest i jak ją określić?

0
Czym jest porowatość włosów?
foto: WAYHOME studio/shutterstock.com

Jeśli zaglądasz od czasu do czasu na blogi włosomaniaczek, z pewnością nieraz wpadło Ci w oko określenie “porowatość włosów”. Termin ten pojawia się zawsze w tekstach dotyczących pielęgnacji i często definiuje rodzaj zabiegów i kosmetyków, jakie powinnaś stosować. Pielęgnacja włosów powinna być bowiem dostosowana do ich porowatości. No właśnie, ale co to w ogóle jest ta porowatość i skąd mamy wiedzieć, jaki stopień porowatości mają nasze włosy?

Porowatość włosów to nic innego jak sposób rozmieszczenia i przylegania ich łusek. Łuski te są ułożone dachówkowo i mogą odstawać od siebie w mniejszym lub większym stopniu. W zależności od stopnia przylegania łusek włosy określa się jako:

  • niskoporowate, których łuski ściśle do siebie przylegają. Są to włosy najzdrowsze, najczęściej naturalne, niezniszczone koloryzacją. Włosy niskoporowate są śliskie, błyszczące, nie puszą się i nie elektryzują, bywają odporne na stylizację, jednak są przy tym również bardziej odporne na zniszczenia;
  • średnioporowate, których łuski lekko odstają. Takie włosy mają lepsze i gorsze dni. Czasem wystarczy trochę odpowiedniej odżywki, żeby były piękne i błyszczące, czasem wyglądają jak spuszone siano. Zdarza im się elektryzować, końcówki niszczą się szybciej niż w przypadku włosów niskoporowatych, reagują na stylizację. Możemy powiedzieć, że ten rodzaj włosów ma większość z nas;
  • wysokoporowate, których łuski są mocno odchylone. Włosy tego typu często są zniszczone zabiegami fryzjerskimi, suche, szorstkie, matowe, łatwo się łamią i kruszą, lubią się elektryzować, są bardzo podatne na stylizację i odkształcenia. Włosy wysokoporowate łatwo zmoczyć lecz bardzo szybko wysychają.

Jak rozpoznać, który typ włosów posiadamy?

Może nam w tym pomóc prosty test: Napełnij szklankę letnią wodą, wrzuć do niej swój włos i odczekaj kilka minut. Jeśli po tym czasie włos wciąż pływa na powierzchni, jesteś posiadaczką włosów niskoporowatych. Jeśli lekko się zanurzył – twoje włosy są średnioporowate. Jeśli zaś opadł na dno, twoje włosy są wysokoporowate.

Jakiego rodzaju są Twoje włosy?