Poradnik pielęgnacji włosów dla mężczyzn

0

Włosy mężczyzn nie różnią się budową od włosów kobiet i tak samo wymagają odpowiedniej pielęgnacji. O ile panowie, którzy regularnie strzygą się na krótko, nie muszą jakoś specjalnie martwić się kondycją swoich włosów, tak ci, którzy stawiają na długie włosy, powinni zwrócić uwagę na ich właściwą pielęgnację. Długie włosy powinny być ozdobą! Oklapnięte, splątane włosy o suchych, latających wokół głowy końcówkach nie stanowią efektownego widoku.

Faktem jest, że pielęgnacja włosów jest domeną kobiet i to do nich skierowana jest większość kosmetyków – aby się przekonać, wystarczy wejść do pierwszej z brzegu drogerii. Jednak panowie wcale nie muszą się obawiać, że każdy, kto chce dbać o włosy, zdany jest na kwiatowo pachnące kosmetyki w kolorowych opakowaniach! Z myślą o długowłosych mężczyznach, większość marek wypuszcza linie produktów do włosów w ciemniejszych, bardziej stonowanych opakowaniach i o męskich zapachach.
Tak więc nie ma już wymówek panowie, czas zadbać o swoje włosy!

Podstawy pielęgnacji włosów dla mężczyzn:

1Mycie

Na co dzień wystarczy delikatny szampon do codziennego użytku, jednak raz na jakiś czas dobrze jest oczyścić włosy mocniejszym szamponem, który zawiera SLS/SLES.

  • Przed myciem dobrze jest wyszczotkować włosy, dzięki temu po myciu będą mniej splątane.
  • Kolejnym krokiem jest spłukanie włosów letnią wodą.
  • Następnie rozprowadzamy szampon, delikatnie – nie trąc zbyt mocno, żeby nie splątać włosów i nie uszkodzić skóry głowy.
  • Po krótkim masażu skóry głowy spłukujemy szampon bardzo dokładnie. Pozostawienie resztek szamponu we włosach może powodować swędzenie, podrażnienie skóry głowy, a nawet łupież.
  • Na koniec spłukujemy włosy chłodną wodą aby zamknąć łuski włosów.
  • Odciskamy delikatnie nadmiar wody z włosów i zawijamy je w ręcznik – bez tarcia!
  • Pozostawiamy włosy na chwilę w ręczniku, który odsączy nadmiar wilgoci i gotowe! Teraz możemy zdjąć ręcznik i pozwolić włosom wyschnąć lub wysuszyć je suszarką.

2Odżywianie

Odżywkę do włosów można stosować przy każdym myciu lub raz na kilka myć. Po umyciu włosów i delikatnym osuszeniu ich ręcznikiem, nakładamy porcję odżywki i wmasowujemy we włosy na całej długości. Po chwili spłukujemy letnią wodą.

Raz na jakiś czas dobrze jest zafundować włosom intensywniejsze odżywienie – po nałożeniu odżywki na włosy owinąć je folią, założyć na to czapkę lub turban z ręcznika i zostawić na pół godziny. Pod wpływem ciepła odżywka zadziała intensywniej!

3Regularne podcinanie końcówek

Końcówki niestety są tą częścią włosa, która niszczy się najszybciej. Suche, rozdwojone końcówki nie wyglądają efektownie. Dobrze jest podcinać je raz w miesiącu! Wystarczy skrócić włosy o centymetr, żeby końce odżyły i nabrały sprężystości!

4Szczotkowanie włosów

Przy długich włosach najlepiej sprawdzają się szczotki z naturalnego włosia z elementem rozczesującym, lub popularny ostatnio Tangle Teezer, który świetnie radzi sobie ze splątanymi włosami.

5Odżywianie od środka

Należy też pamiętać o dostarczaniu włosom niezbędnych witamin i minerałów! Odpowiednia, zdrowa dieta przyczyni się do lepszej kondycji włosów. Jeśli włosy są w wyjątkowo złym stanie, możemy wzbogacić dietę o suplementy, które przyspieszą regenerację włosów.