Piramida potrzeb naszych włosów – zaplanuj kompleksową pielęgnację przez cały miesiąc

0
piramida potrzeb włosów
foto: Katia Fonti/shutterstock.com

W internecie, prasie i na opakowaniach kosmetyków znajdziesz całą masę zaleceń dotyczących pielęgnacji włosów. Masz wrażenie, że gubisz się w gąszczu informacji? Tym gorzej, że wszystkie te “świetne” i “niezawodne” porady bywają ze sobą rozbieżne. Komu ufać? Profesjonalni fryzjerzy zalecają pielęgnację wg tzw. piramidy potrzeb.

Piramida potrzeb to proste i zrównoważone zasady pielęgnacji włosów, które bardzo łatwo zapamiętać, ponieważ zostały zobrazowane w przystępny, graficzny sposób. Taką piramidę każda z nas może wydrukować lub po prostu narysować na kartce i przyczepić ją w widocznym miejscu – działa niczym miesięczny planer czy kalendarz pielęgnacji. Zasada jest bardzo prosta. Zabiegi, które wykonujemy najczęściej, zostały umieszczone na spodzie piramidy (na najszerszym miejscu trójkąta). Im rzadsze zabiegi, tym wyżej w piramidzie się znajdują.

Nie ma jednej piramidy idealnej dla każdego człowieka i każdego typu włosów. Różnimy się bowiem między sobą i włosy każdej z nas mają inne potrzeby. Np. jednym wystarczy mycie raz na ok. 2-3 dni (a nawet rzadziej), podczas gdy inne nie obejdą się bez mycia codziennie. Nie każde włosy są farbowane, nie każde lubią olejowanie itp. Swoją indywidualną piramidę pielęgnacji włosów warto więc ustalić w porozumieniu z profesjonalnym fryzjerem, który oceni stan i kondycję włosów oraz podpowie jakich zabiegów potrzebują i z jaką częstotliwością należy je stosować.

Oto przykładowe piramidy:

http://elleemvogue.blogspot.com/2014/10/moja-piramida-pielegnacji-wosow.html

http://www.blondhaircare.com/2014/01/piramida-pielegnacji-wosow-styczen-2014_13.html

Jakie zabiegi koniecznie powinny się znaleźć w Twojej piramidzie?

Czesanie włosów – bez względu na typ włosów każda z nas powinna rozczesywać je codziennie (a najlepiej rano i wieczorem), obowiązkowo też po umyciu.
Mycie włosów – również na ogół jest to czynność codzienna, choć wiele z nas myje swoje włosy dopiero wtedy, każdy zachodzi taka realna potrzeba, czyli co około 2-3 dni. Są osoby, którym tak naprawdę wystarcza mycie raz w tygodniu. Częstotliwość jest sprawą indywidualną i zależy od tego, jak szybko przetłuszczają się Twoje włosy. Nie ma sensu ich myć “dla zasady”. Warto jednak znać zasady, jak robić to bezpiecznie (czyli delikatnie: bez narażania włosów na uszkodzenia).

Nakładanie odżywki i stosowanie masek –  bez względu na typ włosów, odżywki i maski pielęgnujące należą się każdej z nas! Ważne, aby były dobrane do potrzeb. Tu również częstotliwość może się wahać: od stosowania codziennie aż po 1 raz w tygodniu.
Czyszczenie szczotek i akcesoriów do czesania – obowiązkowo raz w tygodniu!
Wizyta u fryzjera i podcinanie końcówek – nie rzadziej niż co około 3 miesiące!

A Ty bez jakich zabiegów nie wyobrażasz sobie codziennej pielęgnacji? Daj znać w komentarzu, co jeszcze znalazło się w Twojej piramidzie!