Pierwsze kroki w świadomej pielęgnacji włosów

0
foto: Dmytro Zinkevych/shutterstock.com

Ok, postanowiłaś wziąć się za swoje włosy. Doprowadzić je do ładu po latach dręczenia ich farbowaniem, rozjaśnianiem, stylizacją… A może po prostu masz dość wybierania odżywek i szamponów na chybił trafił? Świetnie, twoje włosy na pewno będą ci za to bardzo wdzięczne. Jednak teraz znajdujesz się w naprawdę trudnej sytuacji – w internecie aż roi się od informacji, porad, artykułów na temat pielęgnacji włosów, lecz można z nich wyciągnąć wiele sprzecznych wniosków. Łatwo jest pogubić się w tym gąszczu informacji i załamać ręce z bezradności – no bo kogo tu słuchać?

Odpowiedź tak naprawdę jest prosta – musisz słuchać swoich włosów. Poznaj ich potrzeby, zastanów się czego potrzebują i daj im to! Jeśli okaże się, że jednak nie trafiłaś, próbuj dalej, aż do skutku! W końcu uda ci się w tym morzu możliwości znaleźć metodę, którą twoje włosy pokochają.

Żeby jednak ułatwić ci tą drogę już na samym początku, podpowiem ci od czego możesz zacząć.

1Maski do włosów

foto: goodluz/shutterstock.com

Używaj ich po każdym myciu. Próbuj nakładać na włosy na długości, na skórę głowy, owijaj po tym włosy folią i ręcznikiem, zostawiaj na 15-30 minut przed spłukaniem. Możesz stosować maski sklepowe jak i te domowej roboty. Te domowe najlepiej stosować przed myciem, ponieważ niektóre składniki spożywcze trudno będzie wypłukać samą wodą.

2Szampony

foto: Fabiana Ponzi/shutterstock.com

Na co dzień staraj się używać tych o delikatnym składzie, bez mocnych detergentów. Dobre będą na przykład szampony dla dzieci. Raz na tydzień lub dwa umyj włosy mocniejszym szamponem oczyszczającym.

3Oleje

foto: Maryna Pleshkun/shutterstock.com

Nakładaj je na włosy na długości na minimum 30 min przed myciem. Olejowanie włosów wymaga regularności i cierpliwości, jednak jeśli uda ci się stosować oleje regularnie, przez miesiąc lub dwa, zobaczysz efekty w postaci błyszczących, wzmocnionych i gładszych włosów. Wybór olejów na rynku jest ogromny, jeśli nie wiesz od jakiego zacząć – wypróbuj te, które masz w domu, np. oliwę z oliwek.

4Ochrona końcówek

foto: progressman/shutterstock.com

Końcówki to część włosów najbardziej narażona na uszkodzenia. Po myciu wcieraj w nie kroplę oleju lub silikonowego serum, aby zapewnić im ochronę.

5Kilka wskazówek

foto: Patty Orly/shutterstock.com

Powyższe 4 punkty to podstawa dobrej pielęgnacji włosów. Oprócz tego mam dla ciebie kilka wskazówek, które pomogą ci jeszcze szybciej uzyskać wymarzone efekty:

  1. Jeśli rozczesujesz włosy na mokro rób to po nałożeniu odżywki, drewnianym grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach.
  2. Nie trzyj włosów ręcznikiem. Odciśnij je, żeby oddały nadmiar wody i zawiń w turban. Zamiast ręcznika dobrze jest też używać bawełnianego t-shirta, który pomoże ci pożegnać się z elektryzowaniem.
  3. Pij napar z pokrzywy i skrzypu polnego. Nic nie dostarcza naszym włosom tylu niezbędnych mikroelementów! A przy tym taka herbatka pita regularnie stymuluje wzrost włosów!
  4. Na noc związuj włosy w luźny warkocz, żeby nie plątały się, kiedy pocierasz nimi o poduszkę.
  5. Zawsze pamiętaj o ochronie włosów przed wpływem temperatury!