Pielęgnacja włosów kręconych

0
foto: puhhha/shutterstock.com

Która z nas nie marzy o burzy loków? Szczególnie my dziewczyny o prostych i cienkich włosach marzymy o objętości jaką dają włosy kręcone. Z naszego punktu widzenia kręcone włosy mają same zalety – pięknie wyglądają, nie wymagają intensywnej stylizacji, nie trzeba dodawać im objętości… Ale czy w rzeczywistości też wygląda to tak kolorowo? A może wręcz przeciwnie, osoby o kręconych włosach muszą poświęcać sporo pracy i czasu aby ich włosy wyglądały dobrze? Z tego artykułu dowiecie się jakich zabiegów wymagają kręcone włosy i czy faktycznie tak łatwo z nimi żyć na co dzień.

1Mycie

O ile dobór szamponów i odżywek jest tu kwestią indywidualną, w zależności od tego, czy włosy mają skłonność do przetłuszczania czy może wręcz przeciwnie, tak sam sposób mycia ma znaczenie. Myjąc włosy i wgniatając w nie odżywkę z głową pochyloną w dół mamy większe szanse na wydobycie ładnego skrętu. Stosowanie odżywki po a czasem też przed myciem, jest w przypadku kręconych włosów obowiązkowe – inaczej rozczesywanie ich będzie horrorem. Musimy też pamiętać, aby nie trzeć włosów ręcznikiem. Najlepiej zamiast ręcznika używać bawełnianego t-shirta, zawinąć w niego włosy i poczekać, aż odsączy nadmiar wody.

2Rozczesywanie

Na sucho czy na mokro? O ile przyjęło się, że kręcone włosy rozczesujemy na mokro, tak najlepiej będzie jeśli wypróbujemy obie metody, aby znaleźć odpowiednią dla nas. Faktem jest, że kręcone włosy łatwiej rozczesać na mokro, najlepiej po nałożeniu odżywki lub serum, dzięki czemu grzebień będzie się ślizgał po włosach nie szarpiąc ich. Do rozczesywania najlepiej użyć drewnianego grzebienia o szeroko rozstawionych zębach. Ważne jest też, aby rozczesywanie zaczynać od końcówek, kierując się ku górze, nigdy na odwrót!

3Suszenie

Kiedy na zewnątrz jest ciepło, spokojnie możemy pozostawić włosy do naturalnego wyschnięcia. Wcześniej jednak wgniećmy w nie krem do loków, serum lub odrobinę olejku, żeby dociążyć końce i podkreślić skręt. Jeśli jednak temperatura na dworze nie pozwala na wyjść z domu w mokrych włosach, używajmy suszarki z dyfuzorem. Przy wyborze suszarki zwróćmy uwagę, czy posiada ona funkcję jonizacji i chłodnego nawiewu – przy kręconych włosach będą nam one bardzo przydatne. Pamiętajmy aby nie suszyć włosów w najwyższej temperaturze, bo możemy skończyć z suchym sianem na głowie. Natomiast dzięki suszeniu z głową pochyloną w dół uzyskamy efekt mega objętości!

4Kosmetyki

Niezbędne w naszej łazience będą maski i odżywki nawilżające, odżywki bez spłukiwania, pianki i kremy do loków oraz wszelkie kosmetyki definiujące skręt.

5Cięcie

Kręcone włosy uwielbiają cieniowanie. Taki rodzaj strzyżenia wydobywa z nich skręt, dodaje objętości i życia fryzurze. Proste cięcia mogą powodować efekt trójkąta – fryzura będzie rozszerzać się ku dołowi, włosy będą zbyt ciężkie i płaskie. Pamiętajmy też, że im krótsze włosy tym mocniej się kręcą – kiedy nie obciąża ich długość, mogą żyć swoim życiem. Podcinajmy więc włosy ostrożnie, po kilka centymetrów, aż dojdziemy do wymarzonej długości.