Olej kokosowy – naturalna pielęgnacja twoich włosów

0

Olej kokosowy jest używany w pielęgnacji ciała i włosów od setek lat. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych produktów – poza wykorzystaniem typowo pielęgnacyjnym nadaje się też do spożycia (potrawy smażone na oleju kokosowym są o wiele zdrowsze niż na pozostałych olejach), a jego delikatny smak i kokosowy zapach sprawiają, że masz ochotę używać go codziennie. Co jest tak wyjątkowego w oleju kokosowym, że ma on zbawienny wpływ na nasz organizm? Zawdzięczamy to zawartym w nim kwasom tłuszczowym, witaminom i minerałom. Przyjrzyjmy się bliżej olejowi kokosowemu i jego zastosowaniom w pielęgnacji włosów.

1Olejowanie

Regularne olejowanie włosów olejem kokosowym pozwoli nam uzyskać lśniącą taflę mocnych, zdrowych włosów. Jak zabrać się za olejowanie? Na przynajmniej pół godziny przed myciem włosów nałóż olejek na całej ich długości. Owiń włosy folią i nałóż czapkę lub turban z ręcznika, żeby zapewnić jak najlepsze warunki dla pracy oleju.

2Zabezpieczanie końcówek

Po umyciu włosów wetrzyj kilka kropli olejku w końcówki. Zabezpieczy je to przed uszkodzeniami mechanicznymi a także ograniczy uwalnianie wilgoci z włosów, co na dłuższą metę wyeliminuje suche końce.

3Walka z łysieniem

Olej kokosowy jest bazą wielu preparatów zapobiegających nadmiernemu wypadaniu włosów. Przykładowym preparatem jest tu mieszanka oleju kokosowego z wywarem z szałwii, nakładana na skórę głowy.

4Stylizacja

Olej kokosowy może świetnie sprawdzić się w stylizacji krótkich włosów. Przy ogrzewaniu staje się płynny, dzięki czemu łatwo zaaplikujemy go na włosy, a po chwili wróci do swojej stałej formy utrzymując efekty stylizacji.

5Walka z łupieżem

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym pomogą nam skutecznie wyeliminować łupież. Dobrze sprawdzi się tu też mieszanka oleju kokosowego z rycynowym lub sezamowym. Olejki nakładamy na skórę głowy na pół godziny przed myciem.

6Łagodzenie infekcji skórnych

Olej kokosowy zmieszany z oliwą z oliwek, nakładany na skórę głowy, załagodzi stany zapalne powstałe np. poprzez eksponowanie skóry głowy na słońce.

Jeśli nie macie jeszcze oleju kokosowego w swojej łazience, czas najwyższy wyruszyć na zakupy. Pamiętajcie jednak, żeby zaopatrzyć się w olej nierafinowany, tłoczony na zimno, który zachowuje najwięcej właściwości i składników odżywczych, a przy tym cudownie pachnie!