Naturalne kosmetyki do włosów

0
foto: Africa Studio/shutterstock.com

Od jakiegoś czasu wiele słyszymy o kosmetykach naturalnych. Naturalna pielęgnacja jest w modzie! I świetnie się składa, nasza cera i włosy będą nam wdzięczne za ograniczenie chemicznych składników w używanych kosmetykach. Mimo, że obecnie z większości etykietek krzyczą do nas napisy “eko”, “natural”, “bio” i tym podobne, to czy tak  naprawdę wiemy czym są kosmetyki naturalne? A może zdajemy się na łaskę producentów, biorąc w ciemno to, co oznaczają jako zdrowe dla naszego organizmu? Jeśli naprawdę chcemy przerzucić się na używanie kosmetyków naturalnych, przede wszystkim musimy wiedzieć czym one są, jakie składniki mogą, a jakich nie powinny zawierać.

Kosmetyki naturalne to kosmetyki uzyskane ze składników pochodzenia roślinnego, które są pozyskiwane w sposób bezpieczny dla środowiska. Wśród całej gamy składników naturalnych mamy dwa wyjątki pochodzenia zwierzęcego – lanolinę i wosk pszczeli.

Ponadto opakowania kosmetyków naturalnych powinny nadawać się do recyklingu.

Zanim zdecydujemy się na zakup kosmetyku promowanego jako naturalny, dobrze jest przeczytać jego skład. Składniki wymieniane są na liście według procentowej zawartości w produkcie – pierwsze pozycje z listy to te, których nasz produkt zawiera najwięcej. Na pierwszej pozycji występuje zazwyczaj woda, a na samym końcu mogą znaleźć się barwniki, substancje zapachowe, ewentualnie konserwanty (wszystkie te elementy również pozyskane z roślin).

Z czego składają się kosmetyki ekologiczne? W większości przypadków są to po prostu mieszanki olejów, ekstraktów roślinnych, olejków eterycznych, esencji roślinnych, wzbogaconych o substancje łagodzące, proteiny, naturalne emolienty, łagodne substancje myjące. Ilość możliwych składników jest naprawdę spora i wybierając się na zakupy na pewno łatwiej będzie nam zapamiętać jakich składników powinnyśmy unikać:

  • SLS i SLES, opisanych jako Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate. To detergenty myjące, których silne działanie może podrażniać,
  • parafina i oleje mineralne, pochodne ropy naftowej, które mają tendencję do zatykania porów,
  • parabeny, które mogą być przyczyną alergii i podrażnień,
  • silikony, które oblepiają włosy trudną do usunięcia powłoką,
  • PEG-i, które również sprzyjają podrażnieniom i zatykają pory.

Wiemy już czego nie powinny zawierać kosmetyki naturalne. A co powinny mieć w składzie, żeby działały dobrze na nasze włosy? Cóż, to już jest kwestia indywidualna. Włosy każdej z nas mają inne potrzeby i naszą idealną naturalną pielęgnację musimy odnaleźć metodą prób i błędów.