Jak walczyć ze szkodliwym wpływem twardej wody na włosy i cerę?

0
foto: Yuganov Konstantin/shuttertsock.com

Na pewno nie raz spotkałaś się z określeniem “twarda woda” lub “miękka woda”. Określamy w ten sposób wysokość stężenia pierwiastków chemicznych w wodzie – im wyższe stężenie, tym twardsza woda. Różnice w twardości wody najłatwiej zauważyć podczas podróży. Czy zdarzyło ci się, że po zmianie miejsca pobytu, czy to podczas wakacji, czy po przeprowadzce, stan twoich włosów i cery nagle, niewiadomo skąd, poprawił się lub pogorszył? Spowodowane było to właśnie przejściem na twardszą lub bardziej miękką wodę.

Na skutek używania twardej wody, na naszych włosach kumulują się osady mineralne, a same włosy stają się szorstkie i  matowe. Jest je trudniej umyć i musimy stosować do tego silniejsze środki oczyszczające. Zdecydowanie trudniej też je odżywić. Twarda woda ma też negatywne oddziaływania na skórę głowy – przesusza ją, podrażnia i może powodować nadmierne wypadanie włosów.

Zdecydowanie lepiej służy naszym włosom mycie w miękkiej wodzie – kosmetyki pienią się lepiej, włosy są dłużej świeże, nawilżone i o wiele łatwiejsze w pielęgnacji.

Ale co zrobić, jeśli w naszym miejscu zamieszkania woda jest ewidentnie twarda? Przeprowadzić się?

Na szczęście nie ma konieczności podejmowania tak zdecydowanych kroków :). Jak i wiele innych problemów, również ten możemy rozwiązać w całkiem prosty i można powiedzieć domowy sposób.

Najłatwiejszym wyjściem z tej sytuacji będzie po prostu stosowanie płukanek. Wystarczy zwykła, przegotowana woda! Możesz wzbogacić ją o odrobinę soku z cytryny, miodu lub octu jabłkowego, ale nie jest to konieczne. Tak przygotowaną wodą spłucz dokładnie włosy po umyciu, żeby zmyć osady nawarstwione po zastosowaniu twardej wody.

Nie zawsze jednak mamy czas żeby zagotować wodę odpowiednio wcześniej przed myciem, a zdarza się też o tym po prostu zapomnieć. Możemy wybrać więc wygodniejsze rozwiązanie i zamontować na naszym prysznicu filtr zmiękczający wodę!

Taki filtr, założony na słuchawkę prysznica, neutralizuje chlor oraz sole wapnia i magnezu. Filtr zatrzymuje też wszelkie inne szkodliwe substancje, jak np. metale ciężkie, których śladowe ilości mogą znaleźć się w rurach. Efekty działania filtra bardzo szybko zobaczą przede wszystkim posiadaczki suchej i wrażliwej skóry głowy i delikatnych, zniszczonych włosów.

Jeśli wydaje wam się, że montaż filtra będzie zbyt kosztownym rozwiązaniem, nie musicie się obawiać – koszt filtra, który wystarczy na pół roku użytkowania, waha się w granicach 50zł.

Wiecie już, jaki wpływ na kondycję włosów może mieć mycie w nieodpowiedniej wodzie. Ale jak przekonać się, czy woda w waszym mieszkaniu faktycznie jest twarda? Jeśli wasz dostawca nie jest w stanie udzielić tej informacji, zerknijcie na mapę twardości wody. Jeśli znajdujecie się w miejscu oznaczonym na czerwono lub pomarańczowo, dla dobra swoich włosów i cery już teraz podejmijcie kroki prowadzące do zneutralizowania szkodliwych skutków stosowania twardej wody!