Jak dbać o włosy latem?

1
włosy latem
foto: Look Studio/shutterstock.com

Lato to czas, na który oczekujemy z niecierpliwością przez całą resztę roku. Długie, ciepłe dni, słońce, błękitne niebo i oczywiście wakacje – to jest to, co lubimy najbardziej! Korzystając ze słonecznych dni zdarza nam się jednak zapominać o tym, że nadmiar słońca może być dla nas szkodliwy. I nie mówimy tu tylko o naszej skórze, lecz również o włosach!

Odpowiednia pielęgnacja włosów latem jest szczególnie istotna, jeśli nie chcemy ocknąć się jesienią z suchymi, matowymi i kruszącymi się pasmami. Dlatego dziś powiemy Wam, jak dbać o włosy latem, żeby zachować ich dobrą kondycję i świetny wygląd!

Co szkodzi włosom latem?

– słońce

Długotrwałe wystawianie włosów na słońce sprawia, że ich łuski odchylają się, a szkodliwe promieniowanie dociera do rdzenia włosa. W konsekwencji wewnątrz włosa zachodzą nieodwracalne zmiany, które prowadzą do znacznego pogorszenia jego kondycji – staje się kruchy, przesuszony i podatny na uszkodzenia. Dodatkowo, promienie słoneczne sprawiają, że melanina zawarta wewnątrz włosa utlenia się – to właśnie powoduje, że latem nasze włosy są jaśniejsze. Jasne, letnie pasemka wyglądają co prawda uroczo, lecz niestety nie służą naszym włosom ani trochę!

– słona lub chlorowana woda

Zarówno woda morska jak i ta z basenu skupia promienie słoneczne i sprawia, że działają mocniej i szybciej. Dodatek soli lub chloru przyspiesza też przesuszanie się włosów, a także powoduje, że stają się matowe i podatne na kruszenie.

– wiatr

Rozpuszczone włosy w wietrzne dni – to nie jest dobry pomysł. Już po kilku godzinach włosy splączą się tak, że ciężko będzie je rozczesać, nie wyrywając przy okazji połowy z nich.

Jak dbać o włosy latem?

1Nie zapominajmy o nawilżaniu!

Latem włosy są wyjątkowo podatne na przesuszanie się. Zaprzyjaźnijmy się z maskami nawilżającymi i pamiętajmy o piciu dużej ilości wody!

2Filtry słoneczne są koniecznością.

Wraz z początkiem wakacji powinnyśmy zaopatrzyć się w zestaw kosmetyków zawierających filtr przeciwsłoneczny.

3Kompleksowa pielęgnacja.

Oprócz szamponu pamiętajmy o regularnym używaniu odżywki, a także serum zabezpieczającego końcówki oraz mgiełek, olejków lub odżywek bez spłukiwania, które ochronią nasze włosy przed słońcem i innymi czynnikami zewnętrznymi.

4Stylizacja

Latem starajmy się nie suszyć włosów suszarką – niech schną naturalnie, lecz nie w pełnym słońcu! Ograniczmy też używanie produktów do stylizacji włosów, takich jak lakiery, pianki, żele itp., gdyż mogą one niepotrzebnie obciążyć i przesuszyć włosy.

5Higiena

W ciepłe dni często konieczne jest codzienne mycie włosów. Używajmy do tego łagodnych szamponów, bez silnych środków myjących. Dobrze sprawdzić się mogą np. produkty przeznaczone dla dzieci.

6Nakrycia głowy

Pamiętajmy o kapeluszach! Nadmiar słońca niestety nie służy naszej cerze i włosom, a kapelusz nie dość, że zapewni nam odpowiednią ochronę, to jeszcze doda uroku naszej stylizacji.

Jak dbacie o włosy latem? Macie jakieś swoje sprawdzone sposoby?

  • Dorota Okurowska

    Radzę zastosować filtr do włosów – polecam Wax Sun.