Czy kosmetyki pielęgnacyjne mogą spowodować nadmierne wypadanie włosów?

0
foto: g-stockstudio/shutterstock.com

To pytanie przewija się regularnie przez fora internetowe zahaczające o tematykę pielęgnacji włosów. Postaramy się dziś odpowiedzieć na nie i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czy kosmetyki pielęgnacyjne mogą spowodować nadmierne wypadanie włosów?

Odpowiedź brzmi: tak. Jednak nie jest to definitywne i jednoznaczne stwierdzenie, wiele zależy bowiem nie tylko od tego co ale też jak stosujemy.

Nadmierne wypadanie włosów może się pojawić w każdym momencie i być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, jak na przykład:

 • zmiany hormonalne
 • choroby
 • stres
 • niedobór witamin

Kiedy jesteśmy pewne, że żaden z powyższych czynników nie występuje w naszym przypadku, pora przyjrzeć się zabiegom pielęgnacyjnym, jakie stosujemy i odpowiedzieć sobie na te pytania:

 • Czy myjemy włosy odpowiednio często? Zbytnie przetłuszczanie skóry głowy może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów, a efekt ten mogą potęgować nakładane na przetłuszczoną skórę głowy kosmetyki.
 • Czy rozczesujemy włosy codziennie? Jeśli nie, włosy, które wypadły naturalnie mogą pozostawać na swoim miejscu i wyjść z ukrycia dopiero w momencie wyczesania. Każdego dnia wypada nam około 100 włosów i jest to całkowicie naturalny proces. Jeśli jednak nie czeszesz włosów na co dzień i po kilku dniach zauważysz, że na szczotce jest ich o wiele za dużo, zastanów się czy nie jest to po prostu efekt skumulowania się włosów, które wypadły w ciągu ostatnich dni.
 • Czy podczas nakładania kosmetyku na skórę głowy nie wykonałaś zbyt intensywnego masażu? Wypadanie włosów może być spowodowane właśnie takim uszkodzeniem skóry głowy.

Ok, wyeliminowałyśmy większość możliwości. Jeśli wciąż nie znalazłaś powodu wzmożonego wypadania twoich włosów, pora przyjrzeć się kosmetykom.

 • Czy wprowadziłaś ostatnio nowy kosmetyk do pielęgnacji włosów? Być może on jest sprawcą zamieszania, w takim przypadku dokładnie oczyść skórę głowy mocnym szamponem i pożegnaj się z problematycznym kosmetykiem.
 • Może nałożyłaś to co zawsze, ale w zbyt dużej ilości i w dodatku pozostawiłaś na skórze głowy zbyt długo? W tym przypadku mieszki włosowe również mogły zostać osłabione. Pamiętaj, aby zachować umiar w pielęgnacji – więcej nie znaczy lepiej.
  Jeśli mimo wszystko nie chcesz rozstać się z kosmetykiem, który podejrzewasz o wywołanie zamieszania na twojej głowie, zacznij stosować go w inny sposób – nakładaj na długości włosów, skórę głowy omijając szerokim łukiem.

Jak widzicie powodów nadmiernego wypadania włosów może być wiele i czasem ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy przyczynił się do tego dany kosmetyk. Jeśli jednak macie podejrzenia, że nowa odżywka może mieć coś wspólnego z nagłą utratą zbyt wielu włosów – lepiej ją odstawić i nie ryzykować.