Co niszczy nasze włosy?

0
foto:puhhha/shutterstok.com

Na początku drogi do regeneracji włosów, rozpoczynając ich świadomą pielęgnację, czeka na nas ogrom wiedzy do przyswojenia. Musimy wiedzieć jakiego typu są nasze włosy, żeby dobrać do nich odpowiednie kosmetyki i zabiegi, powinnyśmy poznać ich potrzeby i dowiedzieć się jak na nie odpowiadać. I – co ważne – musimy też dowiedzieć się co ma na nasze włosy niekorzystny wpływ, po to abyśmy mogły jak najlepiej chronić je przed uszkodzeniami. I właśnie na tej ostatniej kwestii skupimy się w tym artykule – już za chwilę dowiecie się co niszczy nasze włosy.

Co niszczy nasze włosy?

1Nieodpowiednio dobrana pielęgnacja

Mówimy tu zarówno o kosmetykach źle dobranych do typu włosów, jak i o niewłaściwym myciu (zbyt częstym, zbyt rzadkim, wykonywanym złą techniką), rozczesywaniu na siłę i nie stosowaniu masek, odżywek i serum ochronnych.

2Zabiegi fryzjerskie

Wszystkie zabiegi, które narażają włosy na kontakt z wysoką temperaturą (prostowanie, kręcenie, karbowanie, modelowanie, suszenie), farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja, a także trwałe przedłużanie włosów. Jeśli musisz wykonać któryś z powyższych zabiegów – oddaj swoje włosy w ręce sprawdzonego profesjonalisty. Dzięki temu ograniczysz ryzyko uszkodzenia włosów do minimum.

3Czynniki atmosferyczne

Wiatr, który plącze włosy, mocne słońce, mróz i gwałtowne zmiany temperatury zimą. Nasze włosy tego nie lubią!

4Nieodpowiednia dieta i tryb życia

Dieta uboga w składniki odżywcze, witaminy i minerały z pewnością odbije się na kondycji włosów. Tak samo jak stres, nieregularne posiłki i życie w pośpiechu, które mogą doprowadzić nawet do nadmiernego wypadania włosów.

5Woda

Zbyt twarda woda w kranach, chlor na basenie czy sól w morzu – to wszystko ma szkodliwy wpływ na nasze włosy.

6Źle dobrane akcesoria

Zbyt gęste, plastikowe grzebienie, twarde szczotki, wystające elementy, w których zaplątują się włosy, wsuwki bez kulek na końcówkach, ciasne opaski.

7Ciasno związane fryzury

Mocno naciągnięte kucyki czy koczki nie zrobią krzywdy twoim włosom, jeśli nosisz je raz na jakiś czas. Jednak jeśli na co dzień lubisz mocno ściągnąć włosy, może to odbić się na ich kondycji.

8Spanie w rozpuszczonych włosach

Nocą, kiedy poruszamy się przez sen pocierając głową o poduszkę, nasze włosy są szczególnie narażone na plątanie się, kruszenie i ścieranie.

9Własnoręczne podcinanie włosów

Podcinanie włosów tępymi nożyczkami bynajmniej nie poprawi ich kondycji – już lepiej nie podcinać ich wcale. Jeśli podcinasz włosy samodzielnie, zainwestuj w profesjonalne nożyczki – tylko wtedy podcinanie będzie miało sens.

10Zbyt częsta stylizacja

Tony lakieru, pianki, suche szampony i wszelkie inne stylizatory obciążają nasze cebulki i oblepiają włosy. O ile mocniej wystylizowana fryzura na większe wyjście nie przyniesie nam szkody, tak codzienne używanie dużej ilości kosmetyków do stylizacji nie jest dobre dla naszych włosów.

Ile z powyższych punktów was dotyczy?