10 prostych rad dzięki którym nie będziesz musiała codziennie myć włosów i nie będą tłuste!

1
foto: PhotoMediaGroup/shutterstock.com

Na przetłuszczanie Twoich włosów wpływ ma bardzo wiele czynników. Niezależnie od genów możesz zrobić sporo, aby włosy na dłużej pozostawały świeże. Te małe zmiany sprawią, że codzienne mycie nie będzie już koniecznością, a Twoja fryzura i tak będzie się prezentować rewelacyjnie. Możesz zacząć już od dziś!

1Stosuj suchy szampon lub puder do włosów

Naprawdę warto zaprzyjaźnić się z tymi kosmetykami. Są banalnie proste w użyciu: wystarczy kilka sekund, aby błyskawicznie odświeżyć fryzurę. Suchy szampon lub puder matujący pochłaniają nadmiar sebum ze skóry głowy i matują włosy sprawiając, że stają się sypkie i puszyste. W drogeriach znajdziesz duży wybór zapachów i efektów, jakie może dawać suchy szampon. Kosmetyk ułatwi również rozczesywanie i sprawi, że włosy będą się dobrze układać. Wypróbuj trick: zastosuj suchy szampon na noc, a po przebudzeniu Twoje włosy nie będą tłuste!

2Zmień dietę i unikaj tłustych potraw

Skóra wytwarza nadmiar sebum również w wyniku niewłaściwej diety. Jeśli na co dzień spożywasz nadmiar produktów smażonych, tłustego jedzenia, przetworzonej żywności, słodyczy i napojów gazowanych – niestety, nieświadomie tylko pogarszasz problem. Lekka dieta bogata w owoce i warzywa z pewnością pomoże ograniczyć przetłuszczanie.

3Nie myj włosów za często

Paradoks mycia włosów polega na tym, że im częściej to robisz, tym bardziej włosy mogą się przetłuszczać. Dlaczego tak się dzieje? Częste mycie wypłukuje nadmiar sebum, które stanowi naturalne zabezpieczenie skóry głowy przed szkodliwymi czynnikami ze środowiska zewnętrznego. Skóra dostaje wówczas sygnał, że musi nadrobić braki w warstwie ochronnej i w konsekwencji produkuje jeszcze więcej sebum. Można oczywiście powiedzieć, że to błędne koło, a i tak przecież trzeba myć włosy zawsze wtedy, kiedy przestają wyglądać świeżo. Ale jest na to pewna rada: zamiast silnie oczyszczających, “chemicznych” szamponów wybieraj łagodniejsze, np. ziołowe. Ich długofalowe stosowanie pomaga ograniczyć problem z przetłuszczaniem.

4Noś opaski

Jeśli Twoje włosy przetłuszczają się zwłaszcza u nasady, natomiast są suche na końcach, nie przesadzaj ze zbyt częstym myciem. Jeśli nie jesteś zadowolona z wyglądu włosów tłustych u nasady, możesz bardzo sprytnie ukryć to za pomocą opaski, apaszki lub innych dodatków, które wiążemy wokół głowy. Nikt nie domyśli się, że z Twoimi włosami jest coś nie tak, a Ty zyskasz oryginalną stylizację.

5Nie spinaj (się)

Zbyt mocne upięcia (takie, gdzie część włosów ściśle przylega do skóry głowy) również powodują zwiększenie się problemu z przetłuszczaniem. Aby tego uniknąć, nie związuj włosów zbyt często w ciasne kucyki i koczki. Zamiast tego noś rozpuszczone, albo poeksperymentuj z luźniejszymi upięciami. Włosy będą od razu wyglądać na bardziej świeże.

6Śpij w kucyku

Postaw na nocną “fryzurę”, dzięki której Twoje włosy będą uniesione u nasady i mniej się przetłuszczają podczas snu. Najlepszym rozwiązaniem będzie luźny kucyk na czubku głowy. Pamiętaj, aby nie ściskać włosów. Ta fryzura będzie również chronić twoje włosy przed plątaniem się i łamaniem, kiedy śpisz.

7Ogranicz suszenie

Nie wyobrażasz sobie codziennej stylizacji bez użycia suszarki? Być może jest to główna przyczyna, dla której Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają. Suche, gorące powietrze przesusza włosy i skórę głowy, która w odpowiedzi na takie traktowanie wytwarza zwiększoną ilość sebum. Pozwól swoim włosom (przynajmniej od czasu do czasu) wyschnąć w naturalny sposób.

8Dbaj o szczotki

Nawet jeśli Twoja szczotka wydaje się z pozoru czysta, po każdym czesaniu osiada na niej nadmiar sebum, kurzu i resztek kosmetyków do stylizacji. Jeśli czeszesz się brudnaąszczotka, ponownie nakładasz na włosy całą tą mieszankę. To z pewnością nie służy zachowaniu czystości i świeżości fryzury. Pamiętaj, aby jak najczęściej (przynajmniej raz w tygodniu) myć szczotki i akcesoria do włosów.

9Nie przesadzaj ze stylizacją

Stylizujesz włosy przy użyciu żeli, lakierów, pianek i innych kosmetyków? Ich nadmiar może poważnie obciążać włosy i sprawiać, że będą się szybciej przetłuszczać. Zwłaszcza niewskazane są woski, brylantyny, kleje i nabłyszczacze oraz “ciężkie” kremy stylizujące.

10Zmniejsz temperaturę

Włosy nie lubią przegrzewania! Wpływ na wzmożone przetłuszczanie ma także częste poddawanie ich działaniu wysokiej temperatury. Jeśli więc na co dzień używasz suszarki z gorącym nawiewem, lokówki i prostownicy, a w dodatku myjesz włosy w gorącej wodzie, najwyższa pora zmienić nawyki. Ogranicz stylizację termiczną, a mycie włosów kończ zawsze chłodnym strumieniem. Pamiętaj, aby stosować kosmetyki termoochronne. Dobrym nawykiem jest również noszenie kapelusza zawsze wtedy, gdy planujesz dłużej przebywać na słońcu.

  • ola pszeniczniak

    a ja używam szamponu do włosów przetłuszczajacych się z organicznewlosy.pl i bardzo dobrze się sprawdza. a co do związywania – właśnie zauważyłam, że jak związuję, to mam większy spokój, przy rozpuszczonych ciągle ich dotykam i przez to wyglądają gorzej…