10 błędów, które popełniamy podczas mycia włosów

0
foto: shutterstock.com

Mycie włosów – banalna, codzienna czynność, prawda? A jednak zdziwicie się ile błędów możemy popełnić podczas jej wykonywania!

Mycie włosów jest naszym codziennym rytuałem, dlatego wykonujemy go w zasadzie mechanicznie, często nie zastanawiając się nad tym, co naprawdę robimy. Jednak popełniając szereg tych niby niepozornych błędów, możemy zaszkodzić swoim włosom! Przyjrzyjcie się poniższej liście błędów popełnianych najczęściej podczas mycia włosów i zastanówcie się, które z nich dotyczą również was:

1Nieodpowiedni szampon

Źródło: shutterstock.com.

Po pierwsze – szampon musi być dobrany do typu włosów. Po drugie – zwróćcie uwagę na skład. Na co dzień wystarczy delikatny szampon do codziennego stosowania, a raz w tygodniu dobrze jest porządnie oczyścić włosy i skórę głowy szamponem oczyszczającym.

2Zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie włosów

Obserwuj swoje włosy. Jeśli od lat z przyzwyczajenia myjesz włosy codziennie, zrób sobie przerwę i zobacz, czy naprawdę tego potrzebują. Pamiętaj też, że “przetrzymywanie” włosów przetłuszczających się jak najdłużej bez mycia wcale nie sprawi, że będą przetłuszczać się mniej. Po prostu myj włosy wtedy, kiedy widzisz, że tego potrzebują.

3Niewłaściwy sposób mycia

Zanim naniesiesz szampon na włosy, rozcieńcz go wodą. Włosy będą ci wdzięczne za tak delikatne traktowanie.

4Niestosowanie odżywek

Raz na jakiś czas włosy potrzebują intensywnego odżywienia. Nie wspominając już o tym, że dzięki odżywkom o wiele łatwiej jest je rozczesać i nie musimy szarpać się z kołtunami.

5Tarcie ręcznikiem

Wystarczy odcisnąć włosy w ręcznik! Tarcie powoduje plątanie się włosów, ich mechaniczne uszkodzenia a także wzmaga elektryzowanie.

6Niezabezpieczanie końcówek

końcówki są częścią włosów najbardziej narażoną na uszkodzenia. Kilka kropli olejku lub silikonowego serum, nałożonego po myciu sprawi, że łatwiej rozczeszemy włosy, a końcówki będą lepiej chronione i mocniejsze.

7Rozczesywanie na mokro

Mokre włosy są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia niż suche. Twardy grzebień lub szczotka używane na mokro, mogą doprowadzić do znacznego osłabienia ich kondycji.

8Nieodpowiednie suszenie

Po pierwsze – nie używaj najwyższej temperatury jaką możesz ustawić w suszarce. Letni nawiew będzie odpowiedni i nie przesuszy włosów. Pod koniec suszenia zmień nawiew na chłodny, aby włosy ładnie błyszczały. Pamiętaj też aby nie suszyć pod włos, a zgodnie z kierunkiem jego wzrostu.

9Rozczesywanie na siłę

Rozczesywanie zaczynamy od końcówek i przesuwamy się ku górze. Nigdy nie zaczynaj rozczesywania włosów od nasady! Jeśli natrafisz na kołtun, jedną dłonią przytrzymaj pasmo włosów tuż ponad nim, a drugą delikatnie go wyczesz.

10Spanie w mokrych włosach

Patrz punkt 7. Mokre włosy są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia! Pocierając mokrymi włosami o poduszkę podczas snu łatwiej je połamiesz i wykruszysz. Nie wspominając już o dyskomforcie spania na wilgotnej poduszce.